Köşe Yazısı Detay

Seçmen Miyiz Taraftar Mı?

Nergis Özdinç Azanpa / Uzman Psikolog

Malum seçimler yaklaşıyor. Gün yaklaştıkça eş, dost, arkadaş, iş sohbetlerindeki gündemde seçimler, partiler ve liderler oluyor haliyle.

Geçtiğimiz günlerde bir aile sohbetindeyken konu yine gündeme ve dolayısı ile seçimlere geldi. Genç, orta ve bir iki yaşlı aile büyüklerinin olduğu bir gruptu bu. Grup böyle heterojen olunca hararetli bir şekilde gündemin tartışılması kaçınılmaz oldu. Kime, hangi partiye oy verilmeli ya da verilmemeli sohbetin genel konusuydu. Büyükler gençlere kendilerince yol göstermeye çalıştılar.

Başlangıçta kulağa hoş gelen bu sohbet ve tartışma ortamı ilerleyen dakikalarda beni rahatsız etmeye başladı. Baktım ki, herkes takım tutar gibi oy kullanacağı partiyi veya liderini destekliyor. Seçmen kimliğinden taraftar kimliğine bürünüp parti fanatizanlığı yapmaya başlıyorlar. Herkes oy kullanacağı partiyi koşulsuz desteklerken diğer partilere her hangi bir hak tanımama eğilimi içinde oluyorlar. Sonra tartışma ilerliyor, siz ve bize dönüyor.

Çevreme baktığımda da yine aynı şeyi görüyorum. Evet, biz seçmen gibi değil taraftar gibi destekliyoruz bir partiyi. Partizanlık, hatta fanatik seçmenlik yapıyoruz. Oy kullanacağımız partiye körü körüne, koşulsuz bir bağlılık gösteriyoruz. Partimiz sorgulanınca sinirleniyor ve şiddet içeren davranışlar sergiliyoruz.

Sahi seçmen olarak bizler neye göre seçim yapıyoruz? Seçimlerimizde, partinin ideolojisi, yani bizim ideolojimizin parti ideolojisi ile uyumlu olması mı önemli olan.  Yoksa sadece lider özellikleri mi bizi etkileyen? Hayır, ben geçmiş dönem yapılanlara bakarım diyen kaç kişiyiz? Bunların hiç biri değil, yılların alışkanlığı mı diyorsunuz seçimlerimiz için? Benim bir fikrim yok çevrem ne diyorsa o diyenlerden misiniz yoksa? Ben tüm bunların hepsine bir bütün olarak bakıyorum ve oyumu ona göre kullanıyorum diyenler neredeler?

Görüyorum ki bizler oy kullanırken bunların hiçbirine bir bütün olarak bakamıyoruz. Takım tutar gibi belirli bir partiyi tutuyor ve partizanlık yapıyoruz. Kendi partimizi fanatik bir şekilde tutarken diğer partilere hiçbir konuda hak vermeme eğilimi içinde oluyoruz. İşte bu yüzden seçim kampanyalarında seçmenleri değil fanatikliği daha çok görüyoruz. Fanatik seçmenlerin kullandıkları oylarla seçilen bir partiden neler bekleyebiliriz oldukça düşündürücü.

Umudum, düşünen, sorgulayan, yenilikçi, ihtiyaçları doğrultusunda seçimler yapabilen, bağımlı olmayan, körü körüne bir düşünce peşinden gitmeyen “Y” kuşağında. Umarım onlar taraftar gibi değil, bir seçmen gibi oy kullanacaklardır. 

Okuyucu Yorumları

İsminiz :
Yorumunuz değerlendirilmek üzere kaydedilmiştir. Yorumunuz onaylandıktan sonra bu sayfada görüntülenecektir