Köşe Yazısı Detay

Yasa Dışı Psikologlar Günü

Nergis Özdinç Azanpa / Uzman Psikolog

Her yıl Mayıs ayının 10. günü, tüm Dünya Psikologlarının hatırlandığı bir gün. Türkiye hariç !!!

Türkiye’de her yıl olduğu gibi bu yıl da Psikologlar Günü kutlanmıyor, kutlanamıyor. Çünkü, Türkiye’deki Psikologların haklarının, sınırlarının ve yetkilerinin düzenlendiği bir meslek yasası yok .

Evet yanlış okumadınız, Türkiye’de Psikologluk diye bir meslek  tanımı yok !!!

Türkiye’de psikoloğun kim olduğu, meslek alanına nelerin girdiği belirlenmemiş. Oysa dünyada bu konuda bir tereddüt görülmüyor.

Psikoloji, davranışları ve zihinsel süreçleri inceleyen bir bilim dalı. Pek çok çalışma alanı ve alt türü var. ABD Psikologlar Birliği tarafından sosyal psikoloji, gelişim psikolojisi, klinik psikoloji gibi tanımlanmış 56 alt alan bulunuyor.

Psikologlar, ABD’de ve Avrupa’da, spesifik alanlarda eğitim görüp, unvan alıp, bağımsız çalışabiliyorken bizler yasa dışı çalışıyoruz.

Bizi tanımlayacak bir meslek yasamaz olmadığı için önce diyaliz merkezlerindeki imza yetkimiz kaldırıldı, sonra özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerindeki imza yetkimiz sınırlandırıldı, özel okullarda ve hastanelerde çoğu psikolog arkadaşım memur kadrosunda görülüyorlar ve çok düşük ücretlerle çalışıyorlar, ve bu yüzden psikologlar, hayatlarını idame ettirebilmek için birkaç ayrı yerde serbest çalışmak zorunda bırakılıyorlar.

Tüm bunlar yetmiyormuş gibi, mesleğimizde (!) uzmanlaşmak adına lisans, yüksek lisans ve hatta doktora eğitimimizin dışında uzun yıllar maddi ve manevi emeklerle aldığımız sertifikalarımız yine yasamız olmadığı için bir gün içinde geçersiz kabul edilebiliyor. Türkiye’de aldığımız, 41 ülkede geçerliliği olan sertifikamız yine Türkiye’de bu sebepten dolayı geçersiz görülebiliyor.

İşte tüm bunlar ve daha ifade edemediğim pek çok sebepten dolayı Türkiye’deki psikologlar için 10 Mayıs kutlanılacak ve hatırlanacak bir gün olmaktan ziyade, biz psikologlara yasasız bir yılın daha geçtiğini hatırlatma günü olma özelliği taşıyor.

Meslek yasamızın olacağı yıllara kadar...Türkiye Yasa Dışı Psikologlar Günümüz kutlu olsun…!!!

Okuyucu Yorumları

İsminiz :
Yorumunuz değerlendirilmek üzere kaydedilmiştir. Yorumunuz onaylandıktan sonra bu sayfada görüntülenecektir
Yasa dışı bir psikolog 10.05.13 / 13:00
Günün anlamını ve aynı zamanda önemsizliğini belirten çok güzel bir yazı olmuş. Elinize sağlık. Daha çok söylenecek şey var elbette anlatmaktan,konuşmaktan yorulduk. Umarım yazınız günün anlam ve ehemmiyetine uygun şekilde ilgi görür. sizin de YASA DIŞI PSİKOLOGLAR gününüzü kutlarız.
(Oyunuz alınmıştır!) 0 1