Köşe Yazısı Detay

Psikolojik Check-Up

Nergis Özdinç Azanpa / Uzman Psikolog

Eminim ki hepiniz hayatınızda en az bir kere check-up yaptırmışsınızdır ya da bunun için niyetlenmişsinizdir.

Fiziksel olarak sağlıklı mıyım? Acaba fark etmediğim vücudumda ilerleyen sinsi bir hastalık var mı? Uzun zamandır bir ağrım var acaba bu ağrının nedeni nedir? Beni rahatsız eden dış görünüşümdeki bu problemi nasıl ortadan kaldırabilirim?

Bunlar çok tanıdık geldi değil mi? Fiziksel sağlığınızla ilgili bu ve buna benzer soruları sıklıkla sorar ve cevabı için gerekeni yaparsınız bilirim. Peki ya ruh sağlığınız için ne yapıyorsunuz? Bu güne kadar ne yaptınız?

Psikoterapisine düzenli devam eden danışanlarımdan biri artık seansları sonlandırmak istediğini söyleyince, sonlandırmanın erken olduğunu düşünüp bu isteğinin benimle, terapi süreci ile veya başka herhangi bir nedenle ilişkili olup olmadığını sorduğumda bana verdiği cevap ruh sağlığına verilen önemi ortaya koymaya yetmişti.

Danışanım bana  “Dişlerini yaptırmak istediğini, tedavisinin maliyetinin çok yüksek olduğunu bunun için kredi çektiğini ve şimdi bu krediyi öderken psikoterapi seans ücretini ödemekte zorlanacağını söyleyerek terapilerine, diş tedavisi için gerekli ödemelerini bittirdikten sonra tekrar başlamak istediğini söyledi.

Danışanım farkında olmasa da onun bu açıklaması terapiden, yüzleşmeden, değişimden bir kaçış ya da terapiye karşı bir direnç olarak da değerlendirilebilinir elbette. Ancak, terapileri sonlandırma nedeni ne olursa olsun burada dikkatinizi çekmek istediğim konu fiziksel ihtiyaçların psikolojik ihtiyaçlarımızdan daha öncelikli oluşudur.

Fiziksel sağlığımız konusunda takıntılı bir millet olduğumuz doğrudur ancak ne yazık ki ruh sağlığımız konusunda aynı titizliği gösterdiğimiz söylenemez. Halbuki, ruh sağlığı ile fiziksel sağlık birbirinden ayrı düşünülemez, düşünülmemeli.

Zihin ve beden birbiri ile uyumlu çalışır. Zihinsel olarak herhangi bir durumu hayal ettiğimizde ortada aslında olmayan bir şeyin nasıl fiziksel tepkilere neden olduğu bunun en basit kanıtıdır. Limon hayal edince ağzımız sulanır, hayali bir şeyden korktuğumuzda kalp atım hızımız artar. Zihnimizde gerçekleşen her şeye beden tepki veriyorsa fiziksel problemleri de neden bir tepki olarak değerlendirmeyelim?

Fiziksel sağlık ile ruh sağlığı işte bu nedenle ayrı düşünülmemeli. Fiziksel problemlerimizin psikolojik kökenine dokunmadan yapılacak tedavi eksik kalır düşüncesindeyim. Bu yazdığım son cümlede “her fiziksel rahatsızlığın tek nedeni psikolojiktir” demediğimi hatırlatmak isterim.

Çok sık hasta oluyorsanız, yılın belirli dönemlerinde belirli fiziksel rahatsızlıklar yaşıyorsanız, tüm tedavilere rağmen geçmeyen kronik bir rahatsızlığınız varsa bunun psikolojik kökenine bakmak size yarar sağlayacaktır. Bunun için bir ruh sağlığı uzmanına gidip Psikolojik Check-Up talep etmeniz yeterli.

Psikolojik Check-Up Nedir?

Psikolojik Check-Up bir ruh sağlığı taramasıdır. Uzmanlar tarafından ruh sağlığı taraması alanında belirlenmiş testlerle kişilerin ruh sağlığını ölçerek kişinin hangi psikolojik bozukluk için risk grubunda olduğunu belirlememize yardımcı olur.

Psikolojik Check-Up sadece psikolojik bozukluklarla ilgilenmiyor. İletişim, öfke, kaygı, uykusuzluk, unutkanlık, mutsuzluk ve benzeri bozukluk sınıfına girmeyen durumların da kişiyi günlük hayatında ne derecede etkileyebileceği ve bu durumla nasıl baş edebileceğine ilişkin bilgiler sunuyor.

Psikolojik Check-Up uygulaması mutlaka uzman psikologlar tarafından yapılmasını öneriyorum.  Uygulamaya katılan kişiler test sonucuna göre zayıf veya riskli yanları için aynı uzmanlardan psikoterapi hizmeti de alabilirler.

Psikolojik Check-Up ile fiziksel sağlığımıza harcadığımız enerjinin bir kısmını ruh sağlığımıza harcayarak kendimiz ve sevdiklerimiz için daha mutu ve sağlıklı bir dünya yaratabiliriz. Bunun için çok geç kalmış sayılmazsınız.

Unutmayın, ruhsal alanda sağlıklı bireyler sağlıklı nesiller yetiştirebilirler. Ruh sağlığınıza önem verin!

Okuyucu Yorumları

İsminiz :
Yorumunuz değerlendirilmek üzere kaydedilmiştir. Yorumunuz onaylandıktan sonra bu sayfada görüntülenecektir