Köşe Yazısı Detay

Sosyal Medya ve Boşanma

Tuğçe Zeynep Abalı / Sosyolog

Tüketim toplumu olmak, bireyselleşme, postmodern yaşam kavramları ülkemize girdiğinden beri Avrupa toplumlarında ve Amerika’da boşanmaları arttırdığı gibi Türkiye’yi de etkilemeye başladı. Böylece yüzyıllardır önem verip sakladığımız kutsal aile bağlarımız yeni sebeplerle yara almaktadır.

Şiddetli geçimsizlik, aldatma ve benzeri gibi boşanma sebeplerine özel hayatın sosyal medyada paylaşılması, karşı cinsle sanal ortamda iletişimde bulunma, sosyal paylaşım sitelerinin şifrelerini eşinden saklama, akıllı telefonlar ve bunların şifrelenmesi gibi nice sebepler eklenmiş bulunuyor.

Türkiye’de 2012 yılına ait boşanma istatistikleri TUİK verilerine şöyledir: 2012 yılında bir önceki yıla göre boşanma oranları % 2,7 artmış ve bu çiftlerin % 39,6 sı evliliklerinin ilk beş yılı içerisinde boşanmışlardır. Sosyal medya ise boşanma sebepleri arasında üst sıralarda yer alıyor. Amerika’da ise boşanma davalarında gösterilen delillerin % 80 ini sosyal paylaşım sitelerinden alınıyor.

Peki, sosyal paylaşım sitelerini bu kadar tehlikeli kılan faktör nedir? Tabiî ki insanlar, yani yine biz. Sosyal medya ya da kısaca internet; bilgi almak, haberleşmek gibi amaçlar için kullanıldığında şüphesiz tehlikeli değildir. Fakat internet yanlış kullanıldığında; eşlerden birinin internete bağımlı hale gelmesi, saatlerce sosyal paylaşım sitelerinde vakit geçirmesi, hele de farklı kimliklerle sanal ortamlarda olması ve bunu aldatma boyutuna getirmesi halinde işin rengi değişmektedir. Sanal ortamda kurduğu ilişkileri gerçek ilişkisine tercih etme, internette uzun vakit geçirme eşler arasındaki iletişimin kopmasına, paylaşımlarının, ilgilerinin azalmasına ve eşlerin bireyselleşmesine sebep oluyor. Bu gibi durumlarda kendimizce alabileceğimiz önlemlerin yanı sıra danışman yardımıyla da çeşitli oranda faydalar edinebiliriz.

Sosyal medya hesaplarının ya da akıllı telefonların şifrelenmesi ise genellikle karşılıklı sevgi saygı ve güven yitiminden dolayı boşanmayı hızlandırıcı etkiye sahiptir. Eşlerin birbirlerini sanal ortamlarda daha rahat aldattığı bunu sahte hesaplarla da kolayca yapabildiği bir gerçektir ve aldatma oranlarında kadın ve erkekler arasında pek anlamlı farklılıklar yoktur. Sosyal medya eşlerin birbirlerini aldatmaları için kolay ulaşılır bir yol.

Toplumlar bireyselleştikçe ve sosyal medya, yazılı basın televizyon kanalları olsun kendi kazançları için bireyselleşmeyi destekledikçe ve insanlar interneti yanlış kullanmaya devam ettikçe mahkemelerde boşanma için delil olarak sosyal medyada paylaşılan fotoğraflar, videolar, mesajlar vb ile daha sık karşılaşacağız gibi geliyor.

Alınacak önlemlerin başında güvenli internet kullanımı gelmektedir. Bu konuda gerekli bilgiler edinildiğinde doğru kullanılmaya başlanan internet, daha yararlı bir bilgi kaynağı haline getirilebilir. Ayrıca eşler hobi ve meraklarını birlikte gerçekleştirmeye çalışarak daha fazla zaman geçirebilirler. Son olarak da internet bağımlılığı, alkol ve sigara bağımlılığı gibi tedavi edilebilir. 

Okuyucu Yorumları

İsminiz :
Yorumunuz değerlendirilmek üzere kaydedilmiştir. Yorumunuz onaylandıktan sonra bu sayfada görüntülenecektir
sami 31.05.13 / 16:15
acaba bu yazıya kanıt bir araştırma gösterebilir misiniz?
(Oyunuz alınmıştır!) 0 1