Köşe Yazısı Detay

"Angry Birds" Sıçramalar

Volkan Kumaş / Psikolojik Danışman

“Angry Birds”. Son aylar da en sık karşılaştığım ve herkesin tanıdığı kırmızı bir kuş hikayesi gibi görünüyordu önceleri.  Kızımın bilgisayardaki oyunlarını seyrederken ya da zorlandığı noktalarda yardıma koştuğumda daha fazla tanıdım kendisini. Kim ne kadar oynuyor ya da ne kadar bağımlılık yapıyor bilmiyorum.  Akıllı telefon (!) sahibi olmadığm içinde müptelası olamadım. Ancak keyifli de görünmüyor değil hani. Birbirinden farklı renklerde ve yeteneklerde ki kuşların aracılığı ile yürütülen mücadelede bile farklı bir açı vardı bakılması gereken. Ve ben oradan bakmaya çalıştım kuşlar uçarken.

Kuşlar yaptığı mücadelede dönem dönem zorlanıyordu gördüğüm kadarıyla. Aslında kuşların nezdinde bizdik zorlanan. Bunca zorlanmaya rağmen mücadele etmek önemli bir unsur. Hayatın devamlılığına dair önemli bir işaret. İlk birkaç atışta sağlıklı bir sonuç alamadıysanız iki alternatifiniz var; Birincisi oyunu yeniden başlatmak, ikincisi bulunduğunuz seviye ve konum itibariyle oyuna devam etmek. Oyunu tekrar başlatmak neler yapabileceğine inanmamak anlamına geleceğinden bu noktada devam etmek zorunda olduğunuzu oyunu yeniden başlatma şansınızın olmadığını düşünün.  Yapacağınız tek bir şey var mücadeleye devam etmek. Belki başarısız olacaksınız ama her şeyi yaptığınızı bilerek başarısız olacaksınız. Bir sonraki sefere daha fazla mücadele etmek için tecrübeli olmak gibi yeni bir kazanımınız olacak ve Unutmayın sonuç azim ve kararlılık gerektirir.

Mücadele esnasında gerçekten iyi kurgulanmış alanlarda saklanan domuzlar gördüm. Hepsi belirli bir mantık kurgusu içerisinde planlanmış ama doğru bir atış eylemi ile sonlandırılabilecek şekilde oluşturulmuştu. Mevcut kuşlarla sorunun çözümü yok gibi görünüyordu bazen. Fark ettim ki pek çok sorunun birden fazla çözümü olması gibi kuşların harekâtı da bir planlama gerektiriyordu. Eyleminizi doğru bir hamle ile tek bir kuşla yapabileceğiniz gibi birden fazla hamle ile her şeyi tüketerek de yapabilirsiniz.   Mesele probleme nereden baktığınız ve çözüm için ne kadar çaba harcadığınız ile ilgili. Gözden kaçırmış olabileceklerinizi düşünün. Aslında var olup da sizin fark edemediklerinizi, bakıp da göremediklerinizi. Fırsatı kaçırmamak için planınızı iyi yapın sonra eyleme geçin ve Unutmayın küçük bir dokunuş bazen her şeydir.

Kelebek etkisi küçük bir dokunuştur bazen ama her şeyi değiştirebilir. "Amazon Ormanlarında bir kelebeğin kanat çırpması, dünyanın yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir" fikrinin ve bizatihi bir kaosun sebebidir küçük dokunuşlar. İşte böyle bir hassasiyetle yapın eyleminizi, en nadide kuşlar ile gerçekleştirdiğiniz atışınız sonrasında ortalık karıştı. Her şey havada uçuşuyor. Son parça yere düşmeden, oyun ana düzenini almadan sakın hamle yapmayın. Düşen bir tahta, kırılan bir cam, patlayan bir dinamit her şeyi değiştirebilir. Yeni bölüme geçmek için acele etmeyin. Oyunda hayat gibi, daima yeni bir sahnesi var ve her sahne sizin planladığınız gibi karşınıza çıkmayabilir. Plan dâhilinde hareket etmenin önemli olduğunu söylemiştik. Planlı olun ama asla aceleci olmayın. Bazen yaptığınız bir eylemin sonucunu almadan başka bir eyleme girmeniz beraberinde farklı sıkıntıları getirebilir. Bekleyin ve Unutmayın aceleci davranmak bazen yeni fırsatları kaybetmenize sebep olabilir.

Aceleci olmayın dedim ama sözüm yanlış da anlaşılmasın.  Karar vermeniz hiçbir zaman çok da uzun sürmesin. Basiretiniz bağlanmasıyla felç olmanın arasında çok ciddi fark vardır. Her zaman için bir seçenek bulunduğunu unutmayın. Mevcut seçeneğin nasıl anlamlandırılacağı sizin becerinize kalmış. Tepkisiz kalarak  Jung’un deyimiyle kompleks psikolojisine uygun bir tutum içerisinde kalmak garip ve acı veren hislerinizin bir bütünü olarak okunabilir sonra. Herşeyi “Angry Birds” ile ilişkilendirdik ama bildiğimiz bir gerçek var oda kuş olmadığımız. Gerçek bu ve bu harika bir şey. Bazen her şeye rağmen gerçekten büyük ve güzel şeyler olur. Bu sebeple yeni deneyimlere başlamak için de sakın geç kalmayın.

 

Okuyucu Yorumları

İsminiz :
Yorumunuz değerlendirilmek üzere kaydedilmiştir. Yorumunuz onaylandıktan sonra bu sayfada görüntülenecektir