Köşe Yazısı Detay

İlköğretim Öğrencilerinde Şiddetin Yansımaları

Tuğçe Zeynep Abalı / Sosyolog

Günümüzde gazete, internet ya da televizyon kaynaklı araçlarda daha çok kadına uygulanan şiddet haberlerine rastlıyoruz. Peki, şiddet uygulayanlar hep yetişkin erkekler mi ya da hep kadınlar mı şiddete maruz kalıyor? Ya çocuklar?

Bugünlerde çocuklarda artan şiddet eğilimini sıklıkla duymaya başladık. Sebebini sadece televizyon ve internette aramak yanlış olacaktır ama Fırat Üniversitesi bünyesinde yapılan “İlköğretim Öğrencilerinin En Sık İzledikleri Televizyon Programlarına Göre Fiziksel Şiddete Başvurma Ve Fiziksel Şiddete Yaklaşımlarının Karşılaştırılması” araştırmasında kitle iletişim araçlarından televizyonun, çocukların şiddete olan eğilimlerindeki payını ortaya koyuyor.

Araştırmaya göre çocuklar en çok şiddet içerikli yerli / yabancı dizileri (%21,9), en az çocuk programlarını (%0,4) izliyorlar. “Fiziksel şiddet içerecek şekilde kavga etme oranlarının spor programları (%85,1) ve şiddet içerikli yerli / yabancı dizileri (%79,4)  izleyenlerde en yüksek, pembe dizi (%59,2) ve çocuk televizyon programları (% 41,7) izleyenlerde en düşük olduğu tespit edildi.” Araştırmanın bulgularını ciddiye alıp televizyonda ne izlediğimizi, daha ziyade çocuklara ne izlettiğimizi iyice incelemek gerekiyor. İlköğretim çağındaki çocukların spor programları ve dizi filmlere olan düşkünlüklerinde suçu sadece az sayıda çocuk programı hazırlayan TV kanallarında değil; belki de kendi zevklerinden vazgeçmeyen ve çocukları da bu tür şiddet içerikli programlardan alıkoymayı başaramayan ebeveynlerde de aramak gerekir.

İlköğretimlerde fiziksel şiddet içerecek şekilde kavga etme oranlarının bu kadar yüksek çıkması bana çocukların hem tahammülsüz hem de konuşma ve iletişim becerilerinden uzak ve şiddeti çözüm olarak gördüklerini düşündürüyor. Çocuk programlarının izlenme oranının da bu denli düşük olması ebeveynleri çocuklarının ne izlemesi gerektiği konusunda bir düşündürmelidir. “Çünkü çocuklar izledikleri televizyon programlarını yetişkinler gibi algılamayıp, gerçek ve kurgu arsındaki farkı ayırt edememektedirler. Sosyalleşme sürecinde bulunan çocuklar izledikleri olumsuz sahnelerden etkilenerek bunları taklit etme eğilimine girmektedirler.”

Çocukları şiddet içerikli yayınlardan uzak tutmak adına başlatılan RTÜK’ün akıllı işaretler uygulaması bu anlamda yetersiz kalmıştır. RTÜK Kamuoyu ve Yayın Araştırmaları Daire Başkanlığı’nca yapılan bir araştırmada da bu durum RTÜK tarafından da kanıtlanmıştır. RTÜK tarafından yapılan başka bir araştırmada ise bir başka acı gerçek ortaya çıkmıştır. Araştırmaya göre Türkiye’de çocuklar günde ortalama 3.42 saat televizyon izliyorlar. Çeşitli derneklerin bulgularına göre de günde yaklaşık 4 saat televizyon izlemek on binlerce şiddet, fiziksel şiddet ve cinayet sahnelerine maruz kalmaya sebep oluyor.

Özetle şiddet içerikli film ya da diziler hatta haberler çocukları şiddete karşı duyarsızlaştırıyor ve bu da alışageldikleri bir iletişim tarzı ya da sorun çözme becerisi olarak okul yaşamlarında karşımıza çıkıyor.

Okuyucu Yorumları

İsminiz :
Yorumunuz değerlendirilmek üzere kaydedilmiştir. Yorumunuz onaylandıktan sonra bu sayfada görüntülenecektir