Köşe Yazısı Detay

Sizin Yerinize Biz Her Şeyi Yaparız...

Ezgi Küllük / Sosyolog

Teknoloji, günden güne hepimizin bildiği gibi genişledikçe genişliyor. Bize teknolojinin kolaylık, rahatlık, verimlilik sağlayacağı söylenir durur da, ben bu verimliliğin nerede olduğunu bir türlü kavrayamamışımdır. Aslına bakarsak, teknoloji başımıza geldiğinden beri, herkes daha fazla iş yapıyor bence.

Öncelikle bankacılık sektörünü ele alalım. ATM’ler bize kolaylık sağlar, işimizi hemen hallederiz vs vs vs. Aslına bakarsa ki ben bunda pek de bir verimlilik göremiyorum. Eskiden işlemlerimizi vezneye gider, bir "insan"la muhatap olarak hallederdik, daha doğrusu biz değil; veznedeki görevli hallederdi. Oysa şimdi ATM’lerle, kendi işlerimizi kendimiz halleder olduk. Şimdi muhatap olduğumuz kişi bir "makine" ve bize sürekli emirler yağdırıyor. Para çekmek için şuna tuşlayın, para yatırmak için takla atın, hesabınızı kontroletmek için alkış yapın. Ve böyle devam eden emirler zinciri... Son günlerde ATM'lerin kullanılmasını yaygılaştırmak için de bazı bankalar, banka görevlilerinin yaptığı gibi işlemlerden para almaya başladı. Ohhh mis!

İkinci bir alan ise fast food sektörü. Bunlar sözde "Sizin yerinize her şeyi biz yaparız" sloganlarıyla ortaya çıkıyorlar; fakat yine her şeyi "biz" yapıyoruz. Kuyruğa biz giriyoruz, yiyecekleri masaya biz getiriyoruz, çöpleri biz atıyoruz…Yanigeleneksel bir restoranda çalışanların yaptığı bir çok işi, biz müşteriler yapıyoruz. Paşa paşa gidiyor, her işimizi hallediyoruz; ama bir aferin bile almıyoruz. Çünkü öyle yapmamız gerekiyormuş izlenimiveriyorlar bize. Bu noktada "Ee bi zahmet çöpünü de sen kalkıp at" diyebilirsiniz; ama benim derdim o değil. Sistemin bize başta vaadettiği şeyleri yerine getirmediği, aksine bizim üzerimize yıktığını tartışıyorum burada ben.

Son olarak, gelelim en sinir bozucu bölüme; yani telefon operatörlerine... Artık telefon şirketleri de bir kaç dakikalığına da olsa insaları operator olarak çalıştırıyor. Telefon etmek için uzaktaki bir operatörü aramak yerine, insanlar bu tür telefonları kendileri çevirmeye başladı. Artık bir çok işyerini ararken karşımıza insane çıkmıyor. İstediğimiz yere bağlanmak için telefon elimizde can çekişiyoruz. "Zeki" bilgisayar dostumuzdan, istediğimiz yere bağlanmak için kafakarıştırıcı derecede rakam ve koda basmamızı söyleyen talimatlar alıyoruz. Durun size bilgisayar ve istediğiyere bağlanırken hayatından beş sene giden zavallı birinsanın ufak bir konuşmasını aktarayım:

"Aradığınız kişi şuanda  yerinde değil. Mesaj bırakmak için sinyal sesinden sonar lütfen mesajınızı bırakın. Mesajınızı dinlemek için burnunuza dokunun. Dinledikten sonar değiştirmekiçin mum duruşuna geçin. Mesajınıza ek yapmak için ters takla atın. Başka birine ulaşmak için yıldız işaretine basılı tutup aynı anda diğer elinizi bacağınızın altından geçirip beşhaneli şifreyi tuşlayın. Bu işlemleri yaparken bir yandan da alttan alttan SerdarOrtaç'tan Poşet şarkısını dinlemek istiyorsanız amuda kalkıp bekleyiniz, biz işleminizi yaparız. Son olarak, bu sistemden çıkmak istiyorsanız ki, zor çıkarsınız…Eğer hala bir insane ulaşmak gibi saf duygula riçerisindeyseniz ise lütfen bekleyiniz kahkaha sesi birazdan size ulaşacaktır. Hahahahah...Sizin yerinize biz her şeyi yaparız..."

 

Okuyucu Yorumları

İsminiz :
Yorumunuz değerlendirilmek üzere kaydedilmiştir. Yorumunuz onaylandıktan sonra bu sayfada görüntülenecektir