Köşe Yazısı Detay

Tükenmişlik Sendromu

Volkan Kumaş / Psikolojik Danışman

Gönüllü sağlık çalışanları arasında görülen yorgunluk, hayal kırıklığı ve işi bırakma ile karakterize bir durumu tanımlamak için ilk olarak ortaya atılan bu kavramı Hürrem Sultanın problemlerini tanımlamak için kullanacağı o gün hiç kimsenin aklına gelmemiştir zannedersem. Tükenmişlik sendromu yaşamın değişik evrelerinde ortaya çıkabilir; stres yapıcı ve örgütsel koşullar altında olmak bunun için yeterli bir durum. Çekimini yaptığınız bir dizi setinde de olabilir, yoğun iş yaşantısı olan bir meslek grubunda da. Tükenmeniz için ya da tüketmek için sebepler sizi bekliyor olur iş yaşantınızda. Onun için işe gidesiniz gelmez. Gerginlik ve kaygının kurbanı olursunuz.  Sonuçta tükenirsiniz, tüketirsiniz ve verimsizliğin hâkim olduğu bir durum çıkar ortaya.

Bazen verimsiz gibi görünen bu durumda ortaya çıkan iş kimilerini hoşnut eder. Çalışan kişi bir nesne gibi davranır muhatabına, onu ıslatır, bazen de palayla kovalar. Tükenmiştir nihayetinde, tüketmesi de mazur görülür. Anlayacağınız savunma mekanizmalarımız girer devreye. Ya savunuruz ya da savunurlar tükenmişliklerini ve tüketmişliklerini. Her halinde bir işteşlik vardır anlayacağınız. Ortada bir iş vardır birde işin birden fazla kişi tarafından gerçekleştirilmesi hali. Onun için işteş oyunlar hep iki kişiliktir. Bir kaçan ve bir kovalayan olmak üzere.

Hep aynı performansı gösteremezsiniz iş yaşamınızda. Bazen güzel olmayan işlerde çıkar ortaya. Eğer beceremediysem yaptığım işi, kendimi değersiz göreceğim haberiniz olsun. Öyle tüketeceğim kendimi. Onca emek boşa gittiyse ben de tüketmeliyim kendimi bir sendrom içinde. Kabahat bende ulaşamayacağım hedefler koydum önüme, gereğinden fazla iş yüklendim ya da yüklediler sırtıma. Hiç yapacağım iş değildi bende anlamadım ama öyle vurdum sahilde yürüyen kıza. Tükenmiştim. Tükettim etrafımdakileri de sendromumla.

Herkesin gözü üzerimdeydi ve bende elimden gelenin en iyisini yapmam gerektiği için yaptım aksi takdirde idealizmim yok olacaktı. Sorumluluğumu paylaşmak istedim sizinle ama paylaşamadık. Kızmadım size çünkü paylaşmayı bilmiyorduk çocukluktan kalma alışkanlığımızla. Sorumluluğumu paylaşmadınız sadece yapmamı ve çalışmamı istediniz bense tükendim “Hayır” diyemediğim bu oyunda. Her şeyin sorumlusu ben oldum yaptığım her işte ama yetkilisi hiçbir zaman olmadım. Suçlananı da ben oldu her zaman, hiç hükmümü ertelemediniz, hep ceza aldım.

Onun içindir ki şimdilerde sosyal destek arıyorum yanı başımda, digital olmasın ama. Facebook ya da Twitter hesabım yok benim. Hoş olsa da kabulüm değil zira kapatılabilir hesabım ve sosyal destekten yoksun kalabilirim bir anda. Ne duygularımı anlatabilirim o zaman ne de bunları fark etme ihtiyacı hissederim. Onun için yakınımda olmalısınız. Elimi uzattığımda tutacak kadar yakın ama vurmayacak kadar da uzak.

Herkesin dilinde bir Tükenmişlik Sendromu var tükenmeden alınmış. Nedir? Ne zaman ve kimlerde ortaya çıkar? Tedavisi var mıdır? derseniz sizi sadece dinlerim ama cevap vermem. Beklerim ki bu soruların yanıtını da siz bulun. Ben artık Tükendim

Okuyucu Yorumları

İsminiz :
Yorumunuz değerlendirilmek üzere kaydedilmiştir. Yorumunuz onaylandıktan sonra bu sayfada görüntülenecektir