Köşe Yazısı Detay

Beyaz Adamın Savaşı!

Bahar Bektaş Aslan / İletişimci

Savaşı düşününce gündelik bütün ayrıntıları unuturum. Ertelediğim ama aslında biran evvel yapmam gereken işlerin verdiği can sıkıntısı, üstesinden gelmem gereken işler.

Aldığım kilolar için hayıflanırken aklıma savaş gelse şükredip biraz da utanıp susarım, düşüp bir yerimi incitsem unutabilirim savaşı düşününce!

Savaşı düşününce saatlerce ağlayabilirim , biraz  da utanırım. “Tek hayali savaşsız bir dünyada yaşamak olan insanlarla aynı dünyada yaşayıp, elde edemediklerimiz için mızmızlanıp duran ergenler gibiyiz” diye düşünürüm.

Üstelik bu savaş, savaşı yaşayanların tercihi değildir asla!

Sahi savaşa kimler karar verir!

Çocuklar mı, ençok ölenler mi, yoksa kadınlar mı?

Ya da kocaman adamlar mı? Kim dokur savaşın iplerini, kim biler bıçağını, kimin salyaları akar silahlarını satarken, kim ovar ellerini hesap kitap yaparken?

Bakkal amca mı, komşu teyze mi, öğretmen abi mi, ya da çocuklar mı, kim karar verir savaşa?

Büyük batılı ülkelerin büyük beyaz adamları biraraya gelip kocaman masaların etrafında hararetli  hararetli konuşur. Savaş ne zaman olacaktır, kimler ne kadar ölecektir, hangi doğulu ülkeye hangi silah satılacak ve hangi diğer doğulu ülke kullanılacaktır....vs her şey eksiksiz karara bağlanır, el sıkışılır.Sonra konuşulanlar mideleri kazındırır, oturulur yemek yenilir!

Beyaz adamın dünyayı özgütleştirmesi için daha çok esmer, daha çok fakir, daha çok masum insanın ölmesi gerekir çoğu zaman!

Savaş kural tanımadan en zayıfı, en güçsüzü, en fakiri, en masumu öldürür!

Savaşta kural yoktur, kim ne kadar öldürürse o başarılı olmuş demektir.

Üstelik savaşı başlatan büyük batılı ülkeler ve onların şirketlerinin kılına zarar gelmez asla!  Onların yerine minik askerleri vardır. Küçük askerler bir bilgisayar oyununun parçası gibi kimi zaman ölür değersizce, kimi zaman da kazandım naraları atar ne yaptığını bilmeden! Onlar düşünmez, onlar sorgulamaz , onlar sadece savaşır!

Savaş insanoğlunun en kötü icadıdır. Savaş insan eti yiyen bir canavar gibi.  Şimdilerde o canavarın sahibi, yine kazandım diye ölülerin üzerine basa basa sevinç naraları atmak için hazırlanıyor!

İnşallah bütün kötü hesaplar tersine döner, inşallah savaşı başlatanlar onun altında ezilir..İnşallah ülkeler ve insanları bir gün gerçekten özgür olur!

Savaşsız bir dünya umuduyla....

“...

Beyaz adam 
özgürlük adına 
dev bir kadın heykeli dikti 
doğu denizinin kıyısına 
ve her gece 
altında dans ettiğimiz yıldızları 
bayrak diye tutsak etti 
bir bez parçasına 

 

Beyaz adam 
özgürlük gibi adaleti de 
bir kadın heykeliyle simgeledi 
ama elinde terazi tutan 
zavallı kadın 
gözleri bağlı olduğu için 
kendisine tecavüz edenin 
kim olduğunu göremedi...”

Sunay Akın

Okuyucu Yorumları

İsminiz :
Yorumunuz değerlendirilmek üzere kaydedilmiştir. Yorumunuz onaylandıktan sonra bu sayfada görüntülenecektir