Köşe Yazısı Detay

Teknoloji Çocukları

Tuğçe Zeynep Abalı / Sosyolog

Toplu taşımalarda, parklarda, evlerde olsun çocukların ve bebeklerin cep telefonları, masaüstü ve tablet bilgisayarlarla olan yakın ve yoğun teması son zamanlarda ilgimi çekiyordu. Yeni yapılan bir araştırma var ve sonuçlar beklenmedik değil. TUİK farklı bir hane halkı araştırması yapmış ve çocukların teknoloji kullanımıyla ilgili veriler toplamaya çalışmış.

Söz konusu araştırmada çocuklarda cep telefonu, bilgisayar vb kullanımına bakılmış. Bilgisayar kullanımına başlama yaşı 6-15 yaş grubunda ortalama 8, 6-10 yaş grubunda 6, 11-15 yaş grubunda 10 olarak bulunmuştur. Yine internet kullanmaya başlama yaşı da benzer veriler kaydedilmiş, çocukların yarıya yakınının her gün internet kullandığı belirlenmiştir. 6-15 yaş grubu çocuklar interneti en çok %84,8 ile ödev yapmak için kullanırken, bunu %79,5 ile oyun oynama, %56,7 ile bilgi arama, %53,5 ile sosyal medya ağlarına katılma takip etmiştir. Kendine ait kişisel bilgisayara sahip olma oranları 6-15 yaş grubunda %24.4, cep telefonuna sahip olma oranları %13.1 olarak bulundu. Cep telefonu kullanma amaçları %92.8 ile konuşma, %66.8 ile oyun oynama, %65.4 ile mesajlaşma ve %30.7 ile internete girme olarak bulunmuştur.  

Araştırma Türkiye geneli olduğu için yüzdeler düşük gibi gözükse de büyük şehirlerde durumun daha feci olduğu açık. Dershaneye ya da herhangi bir kursa giden çocuk 11-18 yaş arasında ya bir telefona sahip ya da evden ayrı kaldığı saatler içerisinde ebeveynlerden birinin telefonunu kullanıyor. Sınıf geçme hediyesi olarak telefonlar ya da daha üst model telefonlar vaat ediliyor. Bu durumda bazı bölgelerde öğretmeninden daha lüks telefon kullanan, üst model telefonuyla yaşıtlarına hava atıp kendini üstün hisseden sağlıksız çocuklar ortaya çıkabiliyor. Telefonlar başlangıçta her ne kadar ebeveynlerle iletişim için alınsa da çoğunlukla internete girme, oyun oynama ve mesajlaşma olarak kullanılma yüzdeleri de yüksek.

Eğitim sistemimizde bilgisayar ve internet bir gereklilik haline geldi. Özellikle son birkaç yılda internete ulaşamayan çocuk yok gibi. Öncelikle ödev kullanma amacıyla internete girilse de ilkokul birinci sınıftan itibaren çocukların sosyal iletişim ağlarına katıldıkları bir gerçek.  Birçok çocuk ise ödev yapma bahanesiyle evde internette ya da internet kafe gibi mekânlarda oyun oynuyor. İnternet kullanımının özellikle ilkokul çağındaki çocuklar için denetlenmesi ve bu konuda ebeveynlerin gerekirse eğitim alması önemlidir.

Dikkatimi çeken bir diğer husus ise sıkça duyduğum ‘ay teyzesi bu ne zeki bir çocuk telefondan müzik açıyor’ ‘amcası ne akıllı tuşlara basıp arama yapıyor’ gibi sözler. 2000 kuşağı çocuklarının teknolojik ürünleri çok rahat kullandıkları bir gerçek. Diğer bir gerçek ise bu yatkınlığın doğduklarından itibaren ellerine telefonlar bilgisayarlar verilmesidir. Belli bir ölçüye kadar doğru sayılabilecek teknolojik çocuk yetiştirme davranışı; belli bir noktada da yanlış olmaya başlıyor. Yaşına girmemiş bir çocuğa telefondan müzik açıp oyalamak, eline telefonu verip susmasını sağlamak o an için sorunu çözse de ileride çocuk için fizyolojik ve psikolojik olarak sağlıksız durumlara sebep olacaktır.

Bilgi çağında olduğumuz bu yıllarda teknolojinin kullanılması elbette önemli ve gereklidir fakat çocuklar için bunun doğru yolla, doğru amaçla ve kontrollü kullanımı da bir o kadar gereklidir.                    

Okuyucu Yorumları

İsminiz :
Yorumunuz değerlendirilmek üzere kaydedilmiştir. Yorumunuz onaylandıktan sonra bu sayfada görüntülenecektir