Haber Detay

Outlet Yaşamlar: Tüketirken Tükenmeyin!

Adına tüketim toplumu dediğimiz ve her şeyin tüketildiği bu dönemde Sosyolog Serkan Belgi'ye sorduk. Outlet yaşam nedir? Tüketirken nasıl tükeniyoruz?

Sosyolog Serkan Belgi ile "Tüketim toplumu" üzerine bir söyleşi yaptık.

"Outlet yaşam" diye tanımlanan kavram nedir? Tüketimi tetikleyici unsurlar nelerdir? Tüketirken nasıl tükeniyoruz?

Tüm soruları Sosyolog Serkan Belgi cevaplıyor;

Outlet, kelime anlamına baktığımızda  İngilizce bir kelime olup "dışarı çıkılacak yer, çıkış yeri" anlamına gelmektedir. Yurt dışında "Outlet Center" olarak ifade edilen ve bizde outlet olarak ifade edilen mağazalarda yer alan ürünler mağazanın politikasına göre değişiklik göstermektedir.

Örneğin önceki sezonun ürünleri, seri sonu ürünler, vitrinde kullanılmış ürünler, hasarlı olarak belirlenmiş ürünler, iade edilmiş ürünler mağazaların politikasına göre Outlet' ler de yer alabilir.

Çok değil bundan 15-20 yıl evveline kadar sosyete ve sanatçılar İtalya’ya, Fransa’ya düzenlenen “outlet turlarına” katılır, bavullarını ünlü markaların outlet’lerinden ucuza aldıklarıyla doldurur gelirdi.Sonra da “Paris’ten aldım, İtalya’dan aldım şekerim” edalarıyla dolaşırlardı. Outlet kavramıyla sosyete sayesinde tanıştık, fakat son birkaç yılda Türkiye de ünlü markaların outlet cennetine döndü. İstanbul, İzmit, İzmir, Kütahya ve Bursa’da markaların outlet mağazalarının yanı sıra outlet alışveriş merkezleri açıldı.

Şimdilerde şehrin içinde yer alan outlet mağazalarını, alışveriş merkezlerini sıkça görmekteyiz. Modayı biraz geriden takip etmek veya yeni moda yaratmak için adına en ucuzu en kaliteyi almak için bu mağazalar takip edilmekte.

Adına tüketim toplumu dediğimiz ve her şeyin tüketildiği  bu dönemde bu mağazalar gereksiz tüketim adına da  tetikleyici unsur olabilmekte.  Acaba  bunlar yaşamamıza nasıl etkide bulunuyor?

Asgari ücretle çalışan, Nıke ayakkabısı veya Polo tişörtüyle yürürken kendini farklı hisseden ama ayın sonunu  zor gören bireylerin azımsanmayacak sayıda olduğu ülkemizde  bu insanların yaşamları  nasıl olur? Olsa olsa  “Outlet Yaşamlar” olur diye düşünüyorum.

İndirimli satılan ama indirimli olsa da benzeri yerli bir üründen haylice pahalı olan bu ürünleri satan mağazalarla ilgili sosyal paylaşım ağları  cep telefonlarımıza gelen sürekli mesajlarla ileti bombardımanına tutulan bireyler çılgınca tüketmeye davam ediyorlar . Bu sadece gençlerle ilgili değil yetişkin insanlarla da ilgili. Aile danışmanlarına  gelen evli çiftlerde de eşlerden birinin sürekli alışverişleri sıkıntı kaynağı oluşturmakta, boşanmalara kadar gitmekte. Doktor bir arkadaşımın babası eve  bir gün iki yeni klozetle  gelir. Doktor arkadaşım  baba niye aldın diye sorduğunda ?  İndirim vardı bende iki tane aldım ilerde lazım olur diye cevaplar babası.

Gidişat, alışveriş hastalığı diye 1900’lerde tanımlanan “oniomani” rahatsızlığına doğru gidiyor. Bugün modern dünyanın bir getirisi olan tüketim kültürü, insanları medya aracılığıyla daha fazla almaya ve tüketmeye zorluyor. Alışveriş hastalığını körükleyen albenili reklamlar, narsist sloganlar ve bunların yanı sıra   sezon sonu indirimler, kampanyalar ve kredi kartlarına bol taksit seçenekleri de alma dürtüsünü arttırıyor.

Alışveriş yapmak beyindeki mutluluk hormonu serotonin de artışa sebep olmakta ama ay sonu kredi kartı hesap ekstreleri insanları  bunalıma sokmakta..

Outlet yaşayanlar aman dikkat tüketirken tükenmeyin …

Okuyucu Yorumları

İsminiz :
Yorumunuz değerlendirilmek üzere kaydedilmiştir. Yorumunuz onaylandıktan sonra bu sayfada görüntülenecektir
Fehmi Taşkıran 05.08.13 / 20:55
Yazılanları okuduktan sonra alışveriş politikamı gözden geçirdim ve tükenmemeye karar verdim. Paylaşımlar için teşekkürler.
(Oyunuz alınmıştır!) 0 1
Bahar Saatçıoğlu 05.08.13 / 11:21
Tebrikler; sağımız solumuz hayatımız Outlet siz sosyologların bu ve benzeri konularla hazırlayacağınız yazılarınızın devamını bekliyoruz.
(Oyunuz alınmıştır!) 0 1
Merve ASLANTAŞ 05.08.13 / 10:03
Konulan Teşhis hiç bu kadar doğru ve anlaşılır olmamıştı,Yüreğinize ve Kaleminize sağlık Serkan Bey...
(Oyunuz alınmıştır!) 0 1
Esin Erkartal 04.08.13 / 12:31
Serkan Belgi ağzınıza sağlık.. 0,99 lu rakamlar alma dürtümüzü arttırarak yaşamımızı, okurken çok etkilendiğim ve çok beğendiğim bir kavram olan "outlet yaşamlar" statüsüne sürüklüyor malesef... Çok dikkate alınmamasına rağmen hepimizin ortak sorunu olan bir noktaya değinmişsiniz.. Teşekkürler..
(Oyunuz alınmıştır!) 0 1
İbrahim Caliskankol 03.08.13 / 18:13
Muazzam bir yorum tebrikler.
(Oyunuz alınmıştır!) 0 1