Haber Detay

Taksi Şoförlerinin Beyni Diğer İnsanlardan Farklı

İngiltere’de yapılan bir araştırma, taksi şoförlerinin beyin yapısının diğer insanlardan farklı olduğunu buldu. Taksi şoförlerinin farkı ne?

Taksiler çoğu zaman bizler için hayat kurtarıcı olmuştur.Ne zaman gideceğimiz yere geç kalmış olsak caddeye çıkıp el sallarız bir taksiye. Gece gündüz demeden yollarda çalışır vaziyette olduklarını bilmek rahatlatır içimizi. Gideceğimiz yer ne kadar karmaşık olursa olsun, hele ki tecrübeli bir şoföre denk gelmişsek, elleriyle koymuş gibi bulurlar yolumuzu.

Taksi şoförlerinin bu kadar güçlü hafızaya sahip olmalarının tesadüf olmadığını tahmin etmek zor değil. Taksi şoförleri normal insanlardan çok daha fazla yeri hafızalarına alabiliyor. Bunun neyle mümkün olduğunu merak ediyor musunuz?

İngiltere’de yapılan bir araştırma, taksi şoförlerinin beyin yapısının diğer insanlardan farklı olduğunu buldu. Araştırma, Londra’da, taksi şoförlüğü için eğitim alan 79 kişiyle yapılmış. Eğitimlerinin başlangıcında MRI(magnetik rezonans) görüntüleri alınan 79 erkek katılımcıdan 39’i testleri geçerek taksi şoförü olma hakkını kazanıyor. Başlangıçta beyin yapılarında ya da hafızalarında herhangi bir fark saptanmayan kişilerin 3-4 yıllık şoförlük tecrübesinden sonra tekrardan magnetik rezonans görüntüleri alınıyor.

Ortalama 3,5 yıllık tecrübeye sahip bir taksi şoförünün beyin yapısı, ezberlediği onlarca cadde, sokak, yol isimleriyle birlikte bir esneme gösteriyor. Tecrübeli şoförlerin hippokampüslerinin arka kısmındaki gri maddede artış oluyor, bu da bulundukları şehir ve trafik konusunda normal insanlardan çok daha fazla bilgi depolamalarına yardımcı oluyor.Araştırmacı Eleanor Maguire bunu beynin esnek yapısıyla açıklıyor.

Navigasyon ile ilgili çok güçlü hafızaya sahip olan taksi şoförleri, yapılan genel hafıza ve öğrenme testlerinde şaşırtıcı derecede düşük performans gösteriyorlar. Bunu da bir alanda kazanılan üstün hafızanın bedeli olarak yorumlamak mümkün.

Her ne kadar araştırma sonuçları kesin bilgiye ulaşıyormuş gibi görünse de, psikoloji dünyasının en büyük sorusu “biyoloji mi çevre mi” bu konuda da kendini gösteriyor. Katılımcıların beyin yapıları doğuştan esnemeye daha mı yatkındı yoksa elde edilen sonuç tamamıyla tecrübenin eseri mi? Bu sorunun cevabı birçok konuda olduğu gibi burada da meçhul.

Daha fazlası için,

www.mnn.com/green-tech/transportation/stories/brains-of-taxi-drivers-work-differently-than-average-people?yes/

Okuyucu Yorumları

İsminiz :
Yorumunuz değerlendirilmek üzere kaydedilmiştir. Yorumunuz onaylandıktan sonra bu sayfada görüntülenecektir