Haber Detay

Ruh Sağlığı İçin Yaz Şarkılarına Dikkat!

Müzik ruhun gıdasıdır ancak her müzik değil. Bazı şarkılar, içeriğini anlayamayacak yaştaki çocuk ve gençlere nasıl zarar verebilir?

Yaz mevsimi, hareketli parçaların ekranları kapladığı, kıpır kıpır yaz şarkılarının müzik kanallarından çeşitli programlara, süpermarketlerden kafelere her yerde yüksek sesle çalındığı dönemdir.

Ancak son zamanlarda arşivlere koymalık kaliteli şarkılar yerine piyasa şarkıları/şarkıcıları müzik dünyasını esir almış durumda. İsimleri duyulmamış bu şarkıcılar, dikkat çekmek adına, şarkı ve kliplerinde cinsel öğeleri bolca kullanıyor.

Bu şarkılar herkesin olduğu gibi içeriğini anlayamacak yaştaki çocuk ve gelişim aşamasındaki gençlerin de diline dolanıyor.

Çocuk ve özellikle ergenlik dönemindeki gençleri henüz cinsel eğitimini tamamlanmadan cinsel içerikli şarkı/kliplere maruz bırakmak onların cinsel yaşantısını olumsuz etkiliyor. Ayrıca şarkı sözlerinde yapılan vurgular gençlerin cinsel ilişkiye duydukları merakı artırıyor.

Amerika’da yapılan bir araştırma cinsel içerikli şarkıların gençlerin daha erken cinsel ilişkiye girmeleriyle bağlantılı olduğunu buldu. Araştırmada hepsi 9. sınıf öğrencisi olan 711 gence haftalık 14 saatten fazla cinsel içerikli şarkı dinletiliyor ve cinsel hayatları gözlemleniyor.Bu öğrencilerin, maruz bırakıldıkları şarkılardan sonra eskisine göre 2 kat daha fazla cinsel ilişkiye girdikleri görülüyor.

Araştırmacılar, bu tarz şarkıların gençlerin erken yaşta cinsel ilişkiye girmelerine doğrudan neden olmadığının fakat ikisi arasında mutlak bir bağlantı bulunduğunun altını çiziyor. Çözüm önerisi yine ‘eğitim’.

Medyanın cinsel içerikli mesajlarına maruz kalan öğrencileri, bunların zararlı etkilerinden korumak için eğitimciler de gündemi takip etmeli, gençlerin severek dinledikleri şarkılardaki cinsel öğeleri saptamaya çalışmalı. Gençler, kolaylıkla ayırt edip etkisinden korunamadığı bu öğeler konusunda bilinçlendirilmeli.

Müzik piyasasını sanat adına bir katkıda bulunmayan, gelip geçici yaz şarkı ve şarkıcıların elinden kurtarmak uzun zaman alacağa benziyor. Ancak müzik, günümüzde gençlerin yaşam tarzını en çok etkileyen alan. Ebeveynler çocuklarına müziği yasaklamak yerine onlarda estetik bir müzik zevki oluşturmaya çalışmalı, cinsel içerikli müziklerin etkilerini azaltmak için de çocuklarıyla bu şarkı sözleri hakkında konuşmalıdır.

Kaynak: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3008595/

Okuyucu Yorumları

İsminiz :
Yorumunuz değerlendirilmek üzere kaydedilmiştir. Yorumunuz onaylandıktan sonra bu sayfada görüntülenecektir