Haber Detay

Siz Hala Psikolojik Check-Up Yaptırmadınız Mı?

Fiziksel sağlığınıza harcadığınız enerjinin ne kadarını ruh sağlığınıza harcıyorsunuz?

Eminim ki hepimiz hayatımızda en az bir kere check-up yaptırmışızdır ya da yaptırmayı istemişizdir.

Fiziksel olarak sağlıklı mıyım? Acaba fark etmediğim vücudumda ilerleyen sinsi bir hastalık var mı? Uzun zamandır bir ağrım var acaba bu ağrının nedeni nedir? Bu sorular çok tanıdık geldi değil mi?

Fiziksel sağlığımızla ilgili bu ve buna benzer soruları sıklıkla sorar ve cevabı için gerekeni yaparız. Peki ya ruh sağlığımız için ne yapıyoruz?

Son 1 aydır artan fiziksel ağrılarınızın nedeni psikolojik olabilir.

Sinirli ve öfkeli misiniz? Tekrar eden olumsuz düşünceler sizi yoruyor mu? Son zamanlarda unuttuğunuz şeyler birikti mi? Kendinizi ümitsiz ve kararsız mı hissediyorsunuz? Uykularınız düzensiz ve huzursuz mu? Korkularınız ve endişeleriniz yüzünden hayatınız kısıtlanıyor mu? Kişiler arası ilişkileriniz kötü ye mi gidiyor?

Bu ve buna benzer soruları sıklıkla soruyor ama bunun için hiçbir şey yapmıyorsak ruh sağlımız tehlikede olabilir.

Uzman Psikolog Nergis Özdinç Azanpa, fiziksel sağlık ile ruh sağlığının birbirinden ayrılamayacağını söylüyor ve ekliyor, psikolojik anlamda sağlıklı bireylerin fiziksel hastalıklara yakalanması zorlaşırken, bu bireylerin hastalıkla baş etmesi daha kolay oluyor. Çünkü psikolojik anlamda güçlü bireylerin stresle baş etme ve problem çözme becerileri de daha sağlıklı oluyor.

Ruh sağlığının fiziksel sağlığımız ile bu kadar ilişki olduğunu günlük hayatımızda deneyimlesek dahi ruh sağlığımızı fiziksel sağlığımız kadar ciddiye almıyoruz.

Psikolojik Check-Up Nedir?

Psikolojik Check-Up bir ruh sağlığı taramasıdır. Uzmanlar tarafından ruh sağlığı taraması alanında belirlenmiş testlerle kişilerin ruh sağlığını ölçerek kişinin hangi psikolojik bozukluk için risk grubunda olduğunu belirlememize yardımcı oluyor

Psikolojik Check-Up sadece psikolojik bozukluklarla ilgilenmiyor. İletişim, öfke, kaygı, uykusuzluk, unutkanlık, mutsuzluk ve benzeri bozukluk sınıfına girmeyen durumların da kişiyi günlük hayatında ne derecede etkileyebileceği ve bu durumla nasıl başedebileceğine ilişkin bilgiler sunuyor.

Psikolojik Check-Up uygulaması mutlaka uzman psikologlar tarafından yapılması önerilmektedir. Uygulamaya katılan kişiler test sonucuna göre zayıf veya riskli yanları için aynı uzmanlardan psikoterapi hizmeti de alabiliyorlar.

Psikolojik Check-Up ile fiziksel sağlığımıza harcadığımız enerjinin bir kısmını ruh sağlığımıza harcayarak kendimiz ve sevdiklerimiz için daha mutu ve sağlıklı bir dünya yaratabiliriz. Bunun için çok geç kalmış sayılmayız.

Fiziksel sağlığın ruh sağlığı ile ilişkili olduğunu unutmayın. Psikolojik sorunlarınızı çocuklarınıza aktarmayın.

PSİKOLOJİK CHECK-UP ile ruh sağlığı taraması yaptırın!

Randevu: (212) 641 87 94 - 0506 735 12 25

Okuyucu Yorumları

İsminiz :
Yorumunuz değerlendirilmek üzere kaydedilmiştir. Yorumunuz onaylandıktan sonra bu sayfada görüntülenecektir