Haber Detay

Sizin Online Profiliniz Hangisi?

İnsanların online tercihleri kişiye ve ortama göre değişir. Karşınızdaki kişi ve daha ötesi siz, nasıl bir kullanıcı profiline sahipsiniz?

Bazen arkadaşlarınızın online paylaşımları sizi şaşkınlığa uğratır. Samimi olmadığınız bir akrabadan hiç beklenmeyecek samimi yorumlar, ya da yakın bir iş arkadaşınızdan arkadaşlık isteğine ‘red’ cevabı alırsınız. İnsanların online tercihleri kişiye ve ortama göre değişir. Karşınızdaki kişi ve daha ötesi siz, nasıl bir kullanıcı profiline sahipsiniz?

Online kullanıcı profilini incelerken iki kritere bakmak gerekiyor.

Birinci kriter sınırlar: bütünleyici bir kullanıcı mısınız yoksa bölümlere ayırıcı mı? İkincisi ise sosyal medyada bulunma amacınız ne: imaj oluşturmak mı kendinizi ifade etmek mi?

Eğer iş hayatınız ve özel hayatınız arasında köprü kuruyor, iş arkadaşlarınızla yakın çevrenizi aynı online ortamda buluşturuyorsanız, bu bütünleyici(entegratör) bir kullanıcı olduğunuz anlamına gelir. Bütünleyici kullanıcılar iş ortamında çocuklarıyla ilgili anılarını anlatmaktan çekinmezken, ailede de işleriyle ilgili konuları konuşurlar.

Ancak bölümlere ayırıcı(segmenter) kullanıcılar bunun aksine özel yaşantılarını iş arkadaşlarına kapatırlar. Sosyal medyada gizlilik kontrolü yapmak, profillerini aramaya kapatmak ya da Facebook’ta sadece özel paylaşımlar yapıp iş arkadaşlarını Linkedin’le sınırlamak gibi prensiplere sahiptirler.

İkinci kriter ise kişilerin sosyal medyayı kullanma amacından yola çıkılarak oluşturulmuş. Amacınız insanları etkilemek mi yoksa kendinizi ifade etmek mi? Sosyal medyayı etkileme aracı olarak kullananlar güzel bir üne sahip olmayı ve takipçi kitlesini artırmayı hedeflerler. Başarılarını, güzel fotoğraflarını paylaşarak bir nevi kendi tanıtımlarını yaparlar.

Ayrıca çelişkili gönderilerden sakınır, paylaşımlarının altındaki yorumları, beğenileri dikkatle incelerler. Online ortamları kendilerini ifade etmek için kullananlar ise sosyal medyayı diğerleri tarafından görülmenin bir yolu gibi görürler. Bu çok dışavurumcu bir profil anlamına geliyor; kabul görmeyen düşünceleri de rahatça paylaşmak, acı veren deneyimleri anlatmak, herkese hitap etmeyen fotoğrafları yayınlamak gibi.

Bu sınır tercihlerini ve imaj motiflerini inceleyecek olursak, ne tür bir online kullanıcı olduğumuzu bulabiliriz. Nasıl bir kullanıcı olduğumuz, paylaşımda bulunduğumuz insanların bize duyduğu saygıyı ve beğeniyi de belirler. Örneğin kendini ifade etmeyi seven entegratör bir kullanıcıysanız, paylaşımlarınızı filtrelemezsiniz.

Bu kullanım şekli çok emek ve zaman istemez, fakat yeterince saygı ve beğeni kazanmanıza engel olur. İnsanlar çok fazla ve uygun olmayan bilgi paylaşan kişilerden hoşlanmayabilir, bu, saygının da azalmasını beraberinde getirir. Ancak kendini ifade etmeyi önemseyen kullanıcılar takipçilerini kısımlara ayırırlarsa kendilerine duyulan saygıyı koruyabilirler.

Örneğin, Linkedin’i profesyonel yaşamlarını paylaşmak için kullanabilir ve orada yalnızca iş bağlantılarıyla görüşebilirler. Facebook hesaplarını ise özel paylaşımları için kullanırlar. Ancak, araştırmalara göre Facebook kullanıcılarının %41’i bir iş arkadaşlarının arkadaşlık isteğini görmezden gelmeyi sorumsuzluk olarak algılıyor ve genç kuşak Facebook’ta ortalama 16 iş arkadaşına sahip.

Sosyal medyada dışavurumcu olmak isteyen ancak beğeni ve saygıdan da fedakarlık etmeyen insanların sıklıkla izlediği yol, online arkadaşlarını gruplara ayırmak ve paylaşımlarını da bu gruplara göre filtrelemek. Ancak çok az insan bunu yapabilmek için yeterli zaman ve enerji bulabiliyor. Ve ne kadar çaba harcarsak harcayalım, yine de sınırlar bir şekilde ihlal edilebiliyor.

Peki özel hayat ve iş hayatımızı online ortamlarda ayırabilmek için ne yapmalı? En etkili yol paylaşım konusunda ‘muhafazakar’ davranmak gibi görünüyor. Sosyal medyayı gerçek hayatın bir aynası gibi görüp, ‘offline’ paylaşamayacağınız bir bilgiyi online ortamda paylaşmaktan da kaçınmakta yarar var.

Kaynak: http://www.psychologytoday.com/collections/201309/weeks-top-posts-0/why-some-people-have-no-boundaries-online

Okuyucu Yorumları

İsminiz :
Yorumunuz değerlendirilmek üzere kaydedilmiştir. Yorumunuz onaylandıktan sonra bu sayfada görüntülenecektir