Haber Detay

İşsizler Erken Yaşlanıyor!

Londra’da Imperial College ve Finlandiya'daki Oulu Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmaya göre işsizlik erkeklerde erken yaşlanmaya neden olabiliyor!

Londra'daki Imperial College ve Finlandiya'daki Oulu Üniversitesi'nde görevli bilim insanları, iki yıldan fazla işsiz kalan erkeklerin telomerlerinin, diğer hemcinslerine göre daha kısa olduğunu belirledi.

Kromozomların ucunda bulunan telomerlerin kısalması, yaşlanma belirtilerinden biri olarak biliniyor. Daha önce yapılan araştırmalarda, sigara, yanlış beslenme ve kronik stresin telomerlerin daha hızlı kısalmasına neden olduğunu ortaya koymuştu.

Araştırma ekibinin başkanı Jessica Buxton, 1966 yılında doğan 5620 Fin erkek ve kadının telomer uzunluğunu inceledi. Katılımcıların DNA örneklerinin yanı sıra iş geçmişleriyle ilgili bilgi de alındı.

En az iki yıl işsiz kalan erkeklerin telomerlerinin, sürekli iş sahibi olanlara göre iki kat daha kısa olduğunu tespit eden bilimciler, değerlendirmede telomerlerin kısalmasına neden olabilecek sağlık ve sosyoekonomik durum gibi diğer faktörlerin göz önünde bulundurulduğunu belirtti.

Bilim insanları, işsizlik ve erken yaşlanma arasındaki bağlantının kadınlarda tespit edilmediğini ifade ederek, bunun nedeni konusunda bir fikirlerinin olmadığını söyledi.

Kaynak: ntvmsnbc.com

Okuyucu Yorumları

İsminiz :
Yorumunuz değerlendirilmek üzere kaydedilmiştir. Yorumunuz onaylandıktan sonra bu sayfada görüntülenecektir