Haber Detay

UNICEF : Gizli Şiddet ve İstismar Gün Işığına Çıkarılmalı!

Dünya Çocuk Hakları Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada UNICEF gizli şiddet ve istismarın gün ışığına çıkarılması gerektiğini belirtti.

Dünya Çocuk Hakları Günü – Çocuk Haklarına dair BM Sözleşmesi’nin kabul edildiği tarih – kutlanırken UNICEF belirli bir çocuk kesiminin öncelikle gözetilmesi gerektiğini belirtmektedir: Hangi ülkede, toplumun hangi düzeyinde olurlarsa olsunlar, pek dikkat edilmeyen ve bildirilmeyen bir sorun olarak şiddet ve istismar mağduru olan çocuklar… 

UNICEF Genel Direktörü Anthony Lake’in konuya ilişkin sözleri şöyle: “İstismar, çoğu kez gölgede gerçekleşir; daha kötüsü, gene sıklıkla kabullenilir. Hepimizin görünmez olanı görünür kılma sorumluluğu var: Çocuklara yönelik şiddeti yasaklayan yasalar çıkaran ve uygulayan hükümetler, istismar durumuna tanık olduklarında ya da bundan kuşkulandıklarında sessiz kalmayı reddeden yurttaşlar olarak hepimiz sorumluyuz.”

Çocuklara yönelik şiddet, aile içi şiddet, cinsel saldırı, katı disiplin uygulamaları gibi çeşitli biçimler alabilir ve bu durumlar çoğu kez savaş ve çatışma gibi ortamlarda görülür. Sonuçta, çocuklar hem fiziksel hem de psikolojik anlamda zarar görebilirler.

Lake sözlerine şöyle devam etti: “Çocuklara yönelik şiddetin zararı, sadece çocukların uğradığı zararın da ötesindedir. Bu şiddet toplumun dokusuna zarar verir; verimliliği, sağlığı ve refahı olumsuz etkiler. Hiçbir toplum çocuklara yönelik şiddete gözlerini kapatamaz.”

Çocuklara yönelik şiddeti önleyip bu sorunu ele alacak yaklaşımlar vardır. Çocuklara bakım sağlayan ailelerin ve diğerlerinin desteklenmesi, çocukların becerilerini kendilerini şiddetten koruyabilecekleri şekilde güçlendirilmesi, şiddete ve ayrımcılığa hoşgörülü yaklaşan tutumların ve toplumsal normların değişmesi için çalışmak ve çocukları koruyan yasaların güçlendirilmesi ve yaşama geçirilmesi bunlar arasındadır.

UNICEF bu yılın başlarında Çocuklara Yönelik Şiddete Son (#ENDViolence Against Children) kampanyası başlatmıştı. Kampanya, çocuklara yönelik şiddet sorununun toplum tarafından görülmesini istemekte, bu önemli küresel sorun karşısında verilen mücadeleye destek ve yerel hareketlerle bu yönde çalışma çağrısında bulunmaktadır.

Dünya Çocuk Hakları Günü aynı zamanda Çocuk Haklarına dair Sözleşme’nin kabul edilmesini kutlamaktadır. Bu yıl, Sözleşme’nin kabulünün 24’üncü yıldönümüdür. 1989 yılında kabul edilen bu BM Sözleşmesi, tüm çocukların insan haklarını teyit eden ve hukuksal bağlayıcılığa sahip ilk uluslararası sözleşmedir. Sözleşme, nerede olursa olsun her çocuğun yaşama, büyüyüp gelişme ve her tür şiddete karşı korunma hakkını öngörmektedir.

UNICEF bugün bir de Uluslararası Çocuklara Yardım Hattı (CHI) tarafından yapılan önemli işlerin altını çizmektedir. Bugün 10. yılını kutlayan CHI 141 ülkeden 173 üye telefon yardım hattını barındıran küresel bir ağdır. Bugün açıklanan küresel bir raporda CHI, şiddet, istismar ve ihmal gibi olayların çocukların ve gençlerin yardım hatlarını kullanmalarında başlıca nedenleri oluşturmakta olduğunu belirtmektedir. Son 10 yıl içinde telefonla yapılan başvuruların yüzde 17’si bu gibi durumlar sonucundadır.

kaynak: UNICEF Türkiye

Okuyucu Yorumları

İsminiz :
Yorumunuz değerlendirilmek üzere kaydedilmiştir. Yorumunuz onaylandıktan sonra bu sayfada görüntülenecektir