Haber Detay

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Nedir? Belirtileri nelerdir? Tedavisi nasıldır? Tüm sorularınızın cevapları bu yazıda.

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu, son yıllarda adından sıkça söz edilen ve yalnızca çocuklarda görüldüğü kanısının hakim olduğu yaygın görülen bir psikiyatrik bozukluktur.

Sanılanın aksine, Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu çocukların yanı sıra, ergenlikte ve yetişkinlikte de görülür.

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu, aşırı hareketlilik, odaklanamama sorunları ve dürtüsellikle (kişinin isteklerini erteleyememesi) kendini gösterir.

 

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu olduğundan söz edilebilmesi için en az 6 ay süresince devam etmesi ve 7 yaşından önce belirtilerin görülmesi gerekir.

Daha çok erkek çocuklarda görülen bu bozuklukta, genetik faktörlerin büyük rol oynadığını araştırmalar ortaya koymuştur.

Genetik faktörlerin yanı sıra, gebelikte alkol, sigara, madde kullanımı, kötü beslenme, kurşun zehirlenmesi, doğum travmaları, kafa yaralanmaları gibi durumlar da Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğunun görülmesini kolaylaştırabilecek sebeplerdir.

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu belirtileri üç temel başlık altında incelenir.

1) Dikkat Eksikliği:

-Başlanılan işi bitirememe

-Yerinde duramama

-İlginin sıklıkla başka yönlere kayması

-Unutkanlık

-Detayları dikkate almama

-Belli bir düzen içinde takip edilmesi gereken yönergelere uymakta güçlük çekmek

-Karşısındaki kişi konuşurken ilgi göstermiyor gibi gözükmek

-Zihinsel gayret içeren işleri yapmaktan kaçınma

2) Hiperaktivite (Aşırı Hareketlilik):

-Çok konuşmak

-Sessizlik gerektiren anlarda sessiz olmakta zorlanma

-Sürekli bir şeylerle meşgul olma, hareket etmek

-Konuşmalara ya da olayları yarıda kesme

-Oturulması gereken ortamlarda sıklıkla yerinden kalmak

3) Dürtüsellik:

-Sorulan sorular tamamlanmadan yanıt vermek

- Başkalarının sözünü kesmek

-Sırasını beklemekte zorlanma

DEHB, büyük ölçüde tedavi edilebilir bir bozukluktur. Tedavi yöntemleri arasında, ilaç tedavisi başta gelir. İlaç tedavisinin yanı sıra, bireysel psikoterapi, anne-baba eğitimi, sosyal beceri eğitimi gibi psikososyal müdahale yöntemleri de tedavinin önemli bir parçasıdır. Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu olan çocuklar gereken tedaviyi görmediklerinde ergenlikte ve yetişkinlik dönemlerinde farklı psikiyatrik sorunlar yaşayabilirler. Kaygı bozuklukları, depresyon, alkol-madde kötüye kullanımı ve antisosyal davranışlar en sık rastlanan sorunların başında gelmektedir. 

Okuyucu Yorumları

İsminiz :
Yorumunuz değerlendirilmek üzere kaydedilmiştir. Yorumunuz onaylandıktan sonra bu sayfada görüntülenecektir