Haber Detay

Röportaj: Doğuma Hazırlık!

Nergis ÖZDİNÇ AZANPA, Hamile-Doğum Psikoterapisti ve Doğuma Hazırlık Eğitimcisi. Aynı zamanda ikiz bebek bekleyen bir gebe. Kendisi ile hamilelik ve doğuma hazırlık konusunda konuştuk.

Öncelikle Hamile ve Doğum Psikoterapisti Türkiye’de yeni duyulan bir kavram.  Bunun için nasıl bir eğitimden geçmek gerekiyor?

Türkiye için evet daha çok yeni bir kavram. Bu ünvanı Türkiye’de İstanbul Doğum Akademisi (İDA) veriyor. Staj ve süpervizyonlarla birlikte eğitimin tamamlanması yaklaşık iki yıl sürüyor.  Benim bu sürecim halen devam etmekte.

Hamile- Doğum Psikoterapisti olmaya nasıl karar verdiniz?

Türkiye’nin ilk Hamile ve Doğum Psikoterapisti Neşe KARABEKİR’in etkisi çok büyüktü. Kendisinin Psikodrama Eğitiminden öğrencisiydim. Bu alandaki ihtiyacı ilk onun paylaşımları ile keşfettim. Çalıştığım özel hastanede kadın doğum uzmanının kaygılı ve doğum korkuları olan gebeleri bana yönlendirmesi ile bu alanda daha çok uzmanlaşmam gerektiğini düşündüm. Sonrasında gebeliği düşünme sürecine girdiğimde de böyle bir eğitim almamın hem benim gebeliğime hem de mesleğime katabileceklerini düşününce bu alana girmiş oldum.

Psikolog kimliğinizin yanında şuan 6 aylık ikiz bebek bekleyen bir gebesiniz. Siz doğuma nasıl hazırlanıyorsunuz?

Bu aralar en sık duyduğum sorulardan biri bu. Ben doğuma hazırlık sürecine gebeliğimin öncesinde başladım. Mesleki bir ihtiyaçtan da kaynaklı olsa önce kendimi keşfetmek ile başladım. Bu süreçte annelik ve evlatlık rollerimi çalıştım. Bu konuda şu anki süreci etkileyen önemli farkındalıklar edindim. Eğer gebelik planları yapılmaya başlanmışsa bence doğuma hazırlık süreci gebelik öncesinden başlamalı. Özellikle psikolojik hazırlık kısmı için bunu daha net söyleyebilirim. Gebelik öncesi İstanbul Doğum Akademisindeki doğuma hazırlık eğitimine katıldım. Orada öğrendiklerimi gebelik sürecimde de düzenli yapmaya devam ediyorum.

Doğuma hazırlık nedir? Ne gibi faydaları vardır?

Doğuma hazırlık, gebelik, doğum ve doğum sonrası süreçlerinde anne ve baba adaylarına bütünsel destek sağlar. Bu hazırlık süreci, bilgilenmenin yanında annenin kendini keşfettiği bir süreçtir. Anne adayları doğuma hazırlanarak ebeveynliğe de hazırlık yapıyorlar.

Doğuma hazırlanmak, korkularınızı tanımanıza ve bunların doğum yolculuğunu engellemesini ortadan kaldırabilmeyi sağlar. Doğuma hazırlık, doğumun tıbbi bir durum olmadığını, gerektiğinde tıbbın desteğini nasıl alabileceğimizi, doğumun bir geçiş süreci olduğunu öğretir.

Doğuma hazırlanmak, her türlü doğum şekline saygı duymayı sağlar. Doğuma hazırlanmak demek, sonucu önceden belirlenmiş bir amaca ulaşmak demek değildir. Anne adayları bu hazırlık sürecinde doğumun planlanamaz ve kontrol edilemez olduğunu ve dolayısı ile doğuma sadece hazırlanılması gerektiğini öğrenirler. Böylece kendilerini doğum yolculuğuna daha rahat bırakabiliriler.

Anne adayları doğuma hazırlık kurslarında neler öğreniyorlar?

Anne adayları doğuma hazırlık kurslarında;

·        Doğumun ne olduğunu ve ne olmadığını,

·        Doğumun nasıl başladığını,

·        Doğumun fiziksel ve psikolojik yönünü,

·        Doğum sürecinde yardımcı olacak nefes ve gevşeme egzersilerini,

·        Doğum pozüsyonlarını,

·        Ikınma tekniklerini ve doğum sırasında kullanılan rahatlatıcı teknikleri nasıl kullanacaklarını,

·        Doğuma zihinsel olarak nasıl hazırlanacaklarını,

·        Doğum süreci ile ilgili korkularını keşfederek gerekirse bu konuda profesyonel bir destek alabileceklerini,

·        Doğumda neleri talep edebileceklerini öğrenirler.

Doğuma hazırlık çalışmalarına hamileler dışında katılım olabilir mi?

Hamilelik öncesi anne adayları doğuma hazırlık kurslarına katılabilir. Eşler de anne adaylarına eşlik edebilir. Hatta doğuma hazırlık eğitimcileri tarafından bu talep edilir. Eşlerin katılamadığı durumlarda kadına destek olabilecek ve bunu doğum sürecinde de sağlayabilecek bir yakını (annesi, arkadaşı vb.) ona eğitimde eşlik edebilir.

Doğuma hazırlık çalışmalarına ne zaman başlanmalı?

Bunun için belirlenmiş bir zaman dilimi yok. Dediğim gibi gebelik öncesi de başlanabilir. Anne adayı için en doğru zaman kendini hazır hissettiği zamandır. Gebeliğin son haftalarına bırakılmaması konusuna dikkat çekmek gerekir. Son haftalar doğuma hazırlık için çok geçtir.

Doğuma hazırlık kurslarına ulaşamayan anne adaylarına neler önerirsiniz?

Doğuma hazırlık ile ilgili kaynakları okuyabilirler, gebelik günlüğü tutmalarını tavsiye edebilirim, böylece neler yaşadıkları hakkında geriye dönüp baktıklarında farkındalıkları olabilir.

Kendi doğumlarının nasıl olduğunu öğrenip ailede doğum yapmış kadınlarla iletişim halinde olmaları, onların doğum öykülerini dinlemeleri -mümkünse olumlu hikayeleri- anne adayına kendi doğum süreci ile ilgili farkındalık kazandıracaktır.

Zihinlerini boş ve gereksiz şeylerden boşaltmaları gerekir, gebelikte kaygılanmak normaldir, ancak gereksiz kaygıların doğum yolculuğuna zarar vermesini engellemek gerekir. Gerekiyorsa bu konuda profesyonel destek almalarını, gereksiz kaygı yaratan insanlardan uzak durmalarını ve  daha çok kendileri ile bebeklerine dönmelerini tavsiye ederim ,çünkü doğumda buna ihtiyaçları olacaktır.

Okuyucu Yorumları

İsminiz :
Yorumunuz değerlendirilmek üzere kaydedilmiştir. Yorumunuz onaylandıktan sonra bu sayfada görüntülenecektir