Haber Detay

Kanserle Psikolojik Savaş

1-7 Nisan Kanser Haftası - Kanserle mücadelede tıbbi tedavinin yanında psikiyatrik ve psikolojik tedaviyi yok saymayın.

Kanser 21.yüzyılın en önemli sağlık sorunudur. Kanser, bugün her üç kişiden birinin ömrü boyunca yakalanabileceği yaygın bir hastalık haline gelmiştir. Kansere yakalanan hasta sayısı tüm dünyada giderek artmaktadır. Araştırmalara göre 2020 yılında dünyadaki kanser hastalarına 20 milyon kişinin daha ekleneceği öngörülmektedir.

Kanser, hem tıbbi- fiziksel, hem de ruhsal ve psiko-sosyal bileşenleri olan bir hastalıktır. Günümüzde en güncel hastalıklardan biri olan  kanser, insanlarda korku, endişe, suçluluk, umutsuzluk ve ölümü çağrıştıran bir hastalık olmuştur. Bu nedenle kanserle mücadelede tıbbi- fiziksel tedavinin yanında psikiyatrik- psikolojik tedavide oldukça önemlidir.

Kanser, sadece hastayı değil hasta yakınlarını da derinden etkileyen bir sorundur. Ülkemizde birçok kanser hastası ve aileleri çeşitli zorluklarla mücadele etmektedirler. Hastalık, bir çok sorunun yanı sıra daha önce hiç akla gelmeyen pek çok sorunu ortaya çıkarabilmektedir. Bu sorunların çoğunun çözümü ise psikolojik güçlenme ve sosyal destek gerektirmektedir.

Kanser teşhisi konmuş hastanın yaşadığı psikolojik travmanın yoğunluğu, yaşam tehdidi oluşturan durumlarla başa çıkma becerisi ve kanser riskini nasıl algıladığıyla doğru orantılıdır. Bu nedenle kanser ile ilgili var olan yanlış inanışları en aza indirmek ve tedavi başarısını engelleyecek olumsuz yargıları azaltmak, hastaların yaşam kalitesini arttırmak, psikolojik iyiliğe katkıda bulunmak, ailelerini ve yakınlarını desteklemek çok önemlidir.

Bu nedenle 2011 yılında, kanser hastalarına ve ailelerine psikososyal destek vermek amacıyla Psiko-Onkoloji Derneği (POD) kurulmuştur. Dernek başkanı Dr. Muzaffer UYAR  ve ekibi, kanser hastaları ve ailelerinin yanı sıra kemik iliği nakli ve transplantasyon hastalarına ve ailelerine de bu zorlu dönemlerinde destek vermektedirler.

Yüzlerce kanser hastasına bu zorlu süreçte destek olan Psiko-Onkoloji Derneği, bu hizmetini ilk kez bir hastaneye taşıdı. Psiko-Onkoloji Derneği uzmanları;  Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi Kanser Hastanesi’ndeki kanser hastalarına ve yakınlarına da zorlu tedavi sürecinde şefkat eli uzatmaya başladılar.

Kanser hastaları ve aileleri, dernekteki uzmanlardan ücretsiz psikolojik destek alabilir ve  (212) 560 70 83-84 numaralı telefon hattından 7/24 ücretsiz danışmanlık hizmetinden yararlanabilirler.

Okuyucu Yorumları

İsminiz :
Yorumunuz değerlendirilmek üzere kaydedilmiştir. Yorumunuz onaylandıktan sonra bu sayfada görüntülenecektir