Haber Detay

Mobil Down Cafe Koç Üniversitesi'nde..

Koç Holding’in “Ülkem İçin Engel Tanımıyorum Projesi”ne Koç Üniversitesi de Mobil Down Cafe ile destek veriyor.

Zihinsel engelli 7 gencin dönüşümlü olarak hizmet verdiği Mobil Down Cafe, Koç Üniversitesi  Rumeli Feneri Kampüsü’nde açıldı.

Araştırma üniversitesi olarak dünya çapında önemli çalışmalara imza atan ve bugüne kadar yürüttüğü sosyal sorumluluk çalışmalarıyla fark yaratan Koç Üniversitesi, Koç Holding’in “Ülkem İçin Engel Tanımıyorum Projesi kapsamında  Mobil Down Cafe’ye kapılarını açtı. Projeyle zihinsel engelli gençlerin toplumla buluşarak istihdam edilmesi sağlanırken, üniversitelilerin de engellilikle ilgili farkındalığının artırılması hedefleniyor.

Koç Üniversitesi’nin Rumeli Feneri Kampüsü’nde 6 ay boyunca hizmet verecek Mobil Down Cafe’de her gün zihinsel engelli 2 genç, gönüllü bir annenin yardımıyla çalışıyor. İstanbul’daki ikinci durağı Koç Üniversitesi olan Mobil Down Cafe’de zihinsel engelli 7 genç dönüşümlü olarak hizmet veriyor.

Türkiye’de zihinsel engellilerle ilgili istatistiki bilginin azlığına dikkat çeken Koç Üniversitesi Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zeynep Aycan ve Koç Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dikmen Bezmez, zihinsel engellilerin istihdamının önemini şu sözlerle vurguladı: “Bu projeyi hayata geçirmemizin en temel amacı istihdam. Engelliler iki şekilde istihdam ediliyor. Biri Korumalı İşyeri Uygulaması diğeri Karma İstihdam Uygulaması. Bu iki uygulamayı da hem devletin hem özel sektörün desteklemesi büyük önem taşıyor. Engelsiz toplumun engellileri tanıması istihdamı etkileyecek en önemli etkenlerden biri. Biz de üniversite olarak Mobil Down Cafe ile hem farkındalığın artırılmasına hem de bu gençlerimizin istihdamına destek vermeyi amaçladık.’’

Down Cafe kurucusu Saruhan Singen Mobil Down Cafe’nin Koç Üniversitesi’ne getirilmesinin önemini şu sözlerle vurguladı: “İstanbul Zihinsel Engelliler İçin Eğitim ve Dayanışma Vakfı İZEV’deki 25 zihinsel engelli çocuğumuzun istihdam edildiği Down Cafe ile çocuklarımızın ne kadar başarılı olabileceklerini gördük ve de kendilerine olan güvenini artırarak gelecekleri için büyük bir başarı sağladık. Çabalarımız sonucu aldığımız desteklerle yaptığımız Down Cafe’nin mobil aracını ise İstanbul’un farklı noktalarında hizmete açıyoruz. Koç Üniversitesi ile gerçekleştirdiğimiz işbirliği sonucunda Mobil Down Cafe’yi Rumelifeneri Kampüsü’nde açtık; böylece hem üniversite gençleri ile çocuklarımızın kaynaşması için bir;  vesile oldu ve hem de toplumun yarası haline gelen bu konuda çok güzel bir adım atıldı.”

Koç Üniversitesi Hakkında:

1993 yılında, en yetkin mezunları yetiştirmek, bilimin sınırlarını ilerletmek ve bu alanlarda Ülkemize, insanlığa ve Türkiye'ye hizmet etmek misyonuyla kurulan Koç Üniversitesi, uluslararası düzeyde eğitim veren bir kurumdur. 22 lisans, 31 yüksek lisans ve 17 doktora programı bulunan Koç Üniversitesi'nde lisans programındaki öğrencilerin yüzde %73’ü burslu olarak eğitim görmektedir. Bu sayının içinde kısmi burslar mevcut olup %42 tam bursa eşdeğerdir. Sosyal Bilimler, Fen ve Mühendislik Bilimleri ile Sağlık Bilimleri yüksek lisans ve doktora programları ise %100'ü bursludur. Koç Üniversitesi'nde  5.180 öğrenci öğrenim görmektedir. Koç Üniversitenin lisans ve yüksek lisans programlarından toplam  9.320 mezunu bulunmaktadır. Koç Üniversitesi, dünya standartlarında geniş laboratuvar, bilgi işlem ve araştırma olanaklarıyla, öğretim üyesi başına düşen bilimsel makale sayısında Türkiye'deki eğitim kurumlarının arasında en üst sıralarda yer almaktadır.

Mobil Down Cafe Hakkında

Üyelerinin tamamı gönüllü çalışan annelerden oluşan, 25 zihinsel eğitimli çocuk ve gencin istihdam edildiği Down Cafe, 2011 yılında Şişli Belediyesi ve Alternatif Yaşamı Destekleme Derneği (ADER) tarafından kuruldu. Down Cafe’nin kuruluş amacı zihinsel engelli çocukların toplumla kaynaşması ve kamuoyunda farkındalığın artırılması amaçlanıyor.

Okuyucu Yorumları

İsminiz :
Yorumunuz değerlendirilmek üzere kaydedilmiştir. Yorumunuz onaylandıktan sonra bu sayfada görüntülenecektir