Haber Detay

Hayatın Doğallığına Yeniden Doğum

Psikolog Burcu AY’ın, doğuma hazırlık hakkında dile getirdikleri anne olmaya hazırlanan tüm kadınları ilgilendiriyor. Doğuma hazırlanmak neden önemli?

Bu konuda Psikolog Burcu Ay, şunları söylüyor;

Bir insan ve bir kadın olarak farkında olmadan, bizi bize ve hayata karşı yabancılaştırmışlar diye düşünüyorum. Yediğimiz yiyeceklerden tutun, hayatımızın her bir anına kadar doğal olan hiçbir şey bırakılmamış sanki bize.

Duygularımız bile başka bir şeylerin etkisi altında sanki. Sevinç, aşk, öfke… Bize ait olan bu duyguları, tam olarak deneyimleyebiliyor muyuz gerçekten?

Peki ya doğum? Yani hayatın başlangıcı…

Son yıllarda kendi bedenimize yabancılaşmanın getirdiği doğum şekillerinden oluşan bir doğum sürecimiz var. Bize bırakılmayan ve bedenimize uygun olmayan ve hatta kendimizi tam olarak “o an”a bırakamadığımız doğumlar…

Hepimizin kafası karışık ve kime güveneceğimizi bilemiyoruz. Ama asıl önemlisi kendimizi ve bedenimizi ne kadar tanıdığımız… Gerçekten tanıyor muyuz bedenimizi? Bir kadının bedeni doğum esnasında neler yapabilir, biliyor muyuz? Bu yüzden de öncelikle kendi kendimize ve bedenimize ne kadar güvenebileceğimiz en önemli sorulardan biri.

İçimizde bir yerlerde, bilinmezliğin yarattığı kaygıyla boğuşuyoruz.

Öyleyse, kendi bedenimi nasıl keşfedebilirim ve bebeğime nasıl ulaşabilirim? Doğum ve süreçleriyle ilgili öğrenmem gereken neler var?

Bu soruları cevaplayabilmek için doğuma hazırlık yapmak gerekiyor. İhtiyacımıza uygun olan desteği/eğitimi alıp kendimizi, bedenimizi ve bebeğimizi keşfetmemiz doğru yolu bulmak için bir ışık olur.

Hayatın başlangıcını mümkün olduğunca doğal olarak yapmak belki de hayatın her alanında bize dayatılan bu yapaylıktan bizi kurtaracak ilk adım olacaktır. 

Okuyucu Yorumları

İsminiz :
Yorumunuz değerlendirilmek üzere kaydedilmiştir. Yorumunuz onaylandıktan sonra bu sayfada görüntülenecektir