Haber Detay

Soma'daki Psikososyal Hizmetler Neler?

Türk Psikologlar Derneği Travma, Afet ve Kriz Birimi, 16 Mayıs 2014 tarihli SOMA Saha Değerlendirme Ekibi Ön Değerlendirme Raporunu resmi sitelerinde yayınladı.

Yayınlanan bu raporun Psikososyal Destek Çalışmaları ile ilgili yapılan ve yapılması planlananlar şu şekilde kamuoyuna duyuruldu;

Afetlerde Psikososyal Hizmetler Birliği (APHB) sekretaryasını yürüten Kızılay’ın çağrısı doğrultusunda, APHB temsilcimiz ve TPD İzmir Şubesi'nden 2 meslektaşımız 15 Mayıs 2015 sabah erken saatlerden itibaren Soma’da ön keşif ve koordinasyon çalışmalarına katılmışlardır.

T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Sağlık Bakanlığı (SB), Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı (ASPB), Kızılay, Türkiye Psikiyatri Derneği, Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği ve Türk Psikologlar Derneği temsilcileri tarafından yapılan toplantıda ilk müdahale çerçevesi belirlenmiştir.

Alınan kararlara göre:

· Operasyon çalışmalarında kamu kurumları ve APHB üyesi meslek örgütlerinin eşgüdüm içinde çalışması;

· Olayın 8. Günü olan 21.05.2104 tarihinden itibaren ev ziyaretlerinin başlatılması; bu ziyaretlerde 1 Psikolog, 1 Psikiyatrist, 1 Sosyal Hizmet Uzmanı ve 1 Aile Hekim’inden oluşan 4'er kişilik 20 ekip oluşturulması;

· Ekiplerce yürütülecek aile ziyaretlerinde gerekli bilgilendirme ve yönlendirmelerin yapılması, tüm görüşmelerin 8 günde tamamlanması;

· Ekiplerdeki psikologların TPD İzmir Şubesi tarafından belirlenecek gönüllü psikologlardan oluşması, diğer meslek elemanlarının ağırlıklı olarak kamu personelinden oluşturulması;

· Koordineli bir biçimde çalışmaya da katkı verecek şekilde, ekiplerde görev alacak tüm meslek elemanlarına yönelik eğitimin APHB eğitmenleri tarafından Manisa’da gerçekleştirilmesi;

· Psikososyal destek hizmetlerinin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı İl Müdürlükleri ve Sağlık Bakanlığı İl Sağlık Müdürlükleri tarafından koordine edilmesi; ekiplerin lojistik desteklerinin İl Müdürlükleri tarafından karşılanması.

· TPD Genel Merkezi’nin görevlendirmesiyle, ilk günden itibaren başlatılan krize müdahale çalışmaları ile eş zamanlı olarak; TPD İstanbul Şubesi Travma, Afet ve Kriz Birimi üyesi 6 deneyimli ve uzman gönüllü psikolog saha değerlendirme çalışması yapmak ve uzun dönemli planlama amacıyla 15.05.2014 tarihinden itibaren sahada çalışmalarına başladı.

· Saha Değerlendirme Ekibi, çalışmalarını sürdürürken İstanbul, İzmir ve Ankara şubelerimiz alana gidecek gönüllü ekiplere ilişkin organizasyonlara başladı.

· Bu kapsamda, aile ziyaretlerinde görev alacak TPD İzmir Şubesi üyesi 20 psikolog, Derneğimizin de arasında bulunduğu APHB eğitmenleri tarafından bugün (16.05.2014) Manisa’da verilen eğitime katıldı.

·  Medyaya öneriler, çocuklar ve ailelere yönelik bilgilendirme, yetişkinler ve genel halk sağlığına yönelik bilgilendirme olmak üzere 3 ana başlıkta bilgilendirme yazıları hazırlandı.

·  Çalışmalarda gönüllü olarak görev almak isteyen psikologların üyesi oldukları şubeler aracılığıyla organize edilmesi süreci başladı.

 

Okuyucu Yorumları

İsminiz :
Yorumunuz değerlendirilmek üzere kaydedilmiştir. Yorumunuz onaylandıktan sonra bu sayfada görüntülenecektir