Haber Detay

Travmayı Sil Kaygıyı Sıfırla

Onkoloji Tedavisinde travma ve kaygılar nasıl yok ediliyor? EMDR Terapisi Onkoloji hastalarında nasıl kullanılıyor? Psiko-onkoloji Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Pınar Kaya sorularımızı cevapladı.

Kanser tanısı almak birçok bireyin hayatında travmatik bir etki yaratıyor. Hayat kendi rutininde keyifli bir şekilde devam ederken o kötü haberi duymak, doktorun ciddi ses tonu ve gergin yüz ifadesi ile karşılaşmak onkoloji hastalarında duygusal şoka sebep oluyor. Tedavi devam ederken, tıbbi olarak olumlu gelişmeler olsa da birçok hasta tanıyı ilk duydukları anı unutamadıklarını söylüyor. Hatta bazen tamamen remisyonda olan hastalar bile, bir kez tanı almış olmanın geleceğe dair endişe, kaygı ve korku oluşturduğunu ve bu olumsuz hislerden bir türlü kurtulamadıklarını söylüyor.

EMDR terapisi geçmişte yaşanan travmaların olumsuz etkilerini sıfırlayarak onkoloji tedavisine ivme kazandırıyor. Başta kanser tanısını duymak olmak üzere kanser hastalarının geçmişinde bir çok travmatik olay vardır. Bu olaylar enerjiyi gizli gizli emen vampirler gibi insanın bilinçaltına yerleşir ve biz onlardan kurtulmadıkça orada yaşarlar. Kanser gibi uzun ve ciddi tedavi süreçleri gerektiren bir hastalıkla enerjiyi tüketen hiçbir şeye müsamaha gösterilmemelidir. Hastanın zihninde onu eskiden beri üzen, düşündüren, yıpratan anıların negatif etkileri sıfırlanarak tedavi sürecinde hastayı enerjik ve pozitif hissettirmek mümkündür. Bunun yanında tanının etkisi ile sarsılan hastaları da yine EMDR terapisi ile güçlendirmek, iyileşip sağlıklı bir hayat süreceğine dair motive etmek çok kolay. Moralin oldukça önemli olduğu tedavi sürecini rahat geçirmek adına hem hasta hem de hasta yakınları korkularından ve kaygılarından sıyrılıp yaşam kalitesini arttırabilir. Üstelik kaygıdan kurtulduktan sonra durumla baş edebileceğine ve güçlü olduğuna dair inancını arttırmak da mümkün.

Bugün Dünya Sağlık Örgütü tarafından travma ve kaygı tedavisinde en etkili ve hızlı teknik olarak önerilen EMDR terapisi kendi de onkoloji tedavisi görmüş Amerikalı psikolog Francine Shapiro tarafından keşfedilmiş ve kendi dahil bir çok kişide uygulanarak etkisi ispatlanmıştır. Onkoloji alanında deneyimli, uzman bir psikolog tarafından bireysel seanslarda Türk hastalara uygulandığında yüz güldüren, tıbbi tedavinin etkisini güçlendiren sonuçlar alınmış ve alınmaktadır. 

Okuyucu Yorumları

İsminiz :
Yorumunuz değerlendirilmek üzere kaydedilmiştir. Yorumunuz onaylandıktan sonra bu sayfada görüntülenecektir