Haber Detay

Hamile ve Doğum Terapisti

Hamileler, Sizin Hala Terapistiniz Yok mu? Hamile ve Doğum Terapisti Kimdir? Ne İş yapar? Kimlerle ve Hangi Konularla Çalışır?

Hamile ve Doğum Terapisti Kimdir?

Hamile ve Doğum Terapisti, psikoloji lisans eğitiminin yanında hamilelik ve doğumla ilgili temel eğitimleri almış olan uzmanlardır.

Hamile ve Doğum Terapisti’nin İlgilendiği Konular Nelerdir?

Hamilelik ve doğum öncesinde var olan, hamilelik süreci, doğum anı ve doğum sonrasında oluşabilecek psikolojik kökenli sorunlarla ilgilenirler. Anne adayının varsa doğumla ilgili travma, kaygı ve korkularıyla çalışırlar.

Hamile ve Doğum Terapisti Kimlerle Çalışır?

Sadece anne adayı ile değil, baba adayı ile, gerek görüldüğünde hamilelik ve doğum sürecini etkileyen diğer aile üyeleri ve kişiler ile çalışır. Bu kişiler ailenin kadınları ( anne, anneanne, teyze…) olabileceği gibi hamilelik ve doğum sürecini olumsuz etkileyebileceği düşünülen diğer yakın kişiler de olabilir. İhtiyaç halinde doğum ekibi ile de çalışır. Doğum ekibinin, doğumlarda travma yaşamaması için onlara destek olur.

Hamile ve Doğum Terapisti Ne İş Yapar?

Hamilelik öncesinde kişiyi zihinsel olarak anneliğe hazırlar. Anne olmak ve ebeveynlikle ilgili kaygıların temizlenmesine yardımcı olur. Bu sayede hamile kalma ile ilgili psikolojik engeller ortadan kaldırılmaya çalışılır.

Hamilelik döneminin rahat geçirilmesi için anne adaylarını destekler. Anne adayının varsa hamilelik ve doğumla ilgili travma, kaygı ve korkularıyla çalışır.

Bebekle iletişim çalışmaları ile Anne- bebek bağlanmasına katkı sağlar.

Doğum anında, ortaya çıkabilecek ve doğum sürecini olumsuz etkileyebilecek her türlü psikolojik sorunla ilgilenir. Doğum sürecinde ihtiyaç halinde doğum ekibine de destek olur.

Doğum sonrasında da Anne’nin ve Baba’nın yeni yaşamına uyumunu destekler. Doğum sonrasında oluşabilecek ebeveynlikle ilgili sorunların ortadan kaldırılması için çalışır. 

Okuyucu Yorumları

İsminiz :
Yorumunuz değerlendirilmek üzere kaydedilmiştir. Yorumunuz onaylandıktan sonra bu sayfada görüntülenecektir