Haber Detay

Çift ve Aile Tedavilerinde Psikodrama

İstanbul Psikodrama Enstitü Başkanı Uzman Psikolojik Danışman Deniz ALTINAY, Çift ve Aile Tedavilerinde Psikodrama’nın nasıl uygulandığını anlatıyor.

Aile tedavileri grup psikoterapisi disiplini içinde en son gelişen disiplinler bütünüdür. Sistemik yaklaşımın ön plana çıktığı çift ve aile tedavilerinin belki de en eski uygulamaları, psikodrama sahnesinde Moreno tarafından gündeme getirilmiştir.

Psikodrama’nın çatışma çözümlemesi konusundaki avantajlı yapısı, terapisti daha nötr konumda bırakabilen eylem tekniklerini kullanması ve böylece yorum yapan ve transferanslara maruz kalan terapist rolünü değiştirmesi, çift ve aile tedavilerinde önemli bir farklılık olarak karşımıza çıkmaktadır. Eşler daha güvenli konumda olduklarını hissetmektedirler ve bu iş birliğini aynı zamanda gelişmeyi hızlandırmaktadır.

Psikodramada Aile ve Eş Tedavisi içinde, iki farklı modeli barındırmaktadır. Bunlar;

1.       Çoklu Aile ya da Eş Düzeni

2.       Tek Aile ya da Eş Düzeni olarak adlandırılabilirler.

Çoklu aile ya da eş düzeninde birden fazla aile ya da birden fazla çift psikoterapiye birlikte grup olarak girmektedirler. Diğer düzende ise, bir aile ya da yalnızca bir çiftle çalışma yapılmaktadır.Her iki uygulama biçiminde de eylem metodlarından yararlanılır.

Aile üyeleri rol değiştirmeler yardımı ile birbirini anlamaya başlarlar. Empati beklide çoğu zaman, ilk kez psikodrama sahnesinde kurulur. Aile heykelleştirmeleri yardımıyla aile üyeleri  birbirlerinin gerçek algılarını belki de ilk kez gözlemleme şansı bulurlar. Kendi yaptıklarını aynada izlemek onlara hızlı içgörüler kazandırır. Zaman zaman çalışmaya katılan yardımcı terapistler aile üyelerinin ağzından konuşarak söylenmeyenlerin kolaylıkla ortaya getirilmesinde yardımcı olurlar. Üyeler bu sahnede eksik kalanları (bitmemiş işleri) tamamlarlar, duygularını dışa vururlar, farkındalıklarını arttırırlar ve böylece bir rahatlama ve arınma yaşarlar. Aile üyelerinin çoğu gerçek anlamı ile bu sahnede karşılaştıklarının farkına varırlar. Babalar ya da anneler çocuklarının ne kadar büyüdüklerini algılarlar ve her birey diğerinin ihtiyaçlarını daha iyi görmeye başlar. Bu durum eşlerin sahnede yeniden eğitilmesi demektir. Anne baba rollerini bize öğreten bir kurum yoktur ve hep geçmişi tekrar ederiz. Yine eş rolünü de kendi ailemizden ve çevremizden hasbel kader öğreniriz. Yanlış inançlar ve tutumları sorgulama şansımız zaman zaman olmaz. Terziler kendi söküklerini dikemezler. Bu nedenle anne-baba okulları kadar evlilik eğitim kurumları ve programları da ön plana çıkmalıdır. Psikodrama, tüm bu eğitimleri sağlayabilecek teknik  ve kurumsal donanıma sahiptir.

Bu donanımın yarattığı en ilginç müdahale biçimlerinden bir tanesi “Evlilik Kestirim Rol Testi”dir. Bu testle evlilik hazırlığı yapan ya da bunu düşünen çiftlere birbirlerini tanımaları ve evlilikteki ilişkilerini önceden kestirebilmeleri şansı verilmektedir. Uyumsuz yönlerinin ortaya çıkması durumunda birbirlerini önce bu alanlarda tanımaları ve eğer değişmek istiyorlarsa bu değişimi sağlamaları mümkün olabilmektedir. Çoğu çift birbirlerine ilişkin bilgilerini göz ardı ederek evlenirler ve sonra pişmanlık yaşarlar. Bunların önceden bilinmesi evlilik sırasında ortaya çıkmalarına nazaran daha az gerginlik yaratır ve çözümleri de o denli kolaylaştırır. 

 

Okuyucu Yorumları

İsminiz :
Yorumunuz değerlendirilmek üzere kaydedilmiştir. Yorumunuz onaylandıktan sonra bu sayfada görüntülenecektir