Haber Detay

Estetik Yaptırmak Hastalık Mı?

Estetik çılgınlığı hala gündemini koruyor. Daha çok ünlülerde gözlenen estetik merakı televizyon ve internet sayesinde halk arasında da yaygınlaştı.

Hayat kurtarma ve zorunluluk dışında yapılan estetik operasyonların düşündürücü bir tarafı var.

Düzenli aralıklarla sayısız estetik operasyon geçiren kişilerde psikiyatrik ve psikolojik bozuklukların olabileceği gerçeği unutulmamalı.

Bir Kişinin Güzelliğe Düşkünlüğü Ne Zaman Bozukluk Olur?

Burada öznel faktörler ve zevk rol oynar. Üniversite öğrencileri üzerinde yapılan bir incelemede, öğrencilerin % 70’nin görünüşlerinin bazı bölümlerinden memnun olmadıklarını göstermiştir. Bu oran kızlarda erkeklere oranla daha fazladır.

Bu algılanan kusurların ne zaman psikolojik bir sorun olduğuna karar vermek gerçekten zordur.  Sosyal kültürel etkenler, bir kişinin çekici olup olmadığının değerlendirilmesinde önemli rol oynarlar.

Beden Dismorfik Bozukluk

Beden Dismorfik Bozukluğu olan kişinin zihni, görünüşü ile imgelediği ya da abarttığı bir kusurla aşırı düzeyde meşguldür. Bu bozukluğu olan bazı hastalar, her gün ayna karşısında, saatlerce kusurlarını inceleyerek zaman harcayabilirler. Bu merak rahatsız edicidir ve sıklıkla plastik cerrahlara gitmeye yol açar. Ne yazık ki, plastik cerahi, hastaların bu endişelerini çok az hafifletmektedir.

Obsesif Olabilir

Görünüşüne aşırı derecede düşkün olmak ve sıklıkla nasıl göründüğünü kontrol etmek gibi belirtiler gösteren bazı kişiler obsesif kompulsif tanısı alabilirler.

Daha Ciddiye Alınmalı

Bazı kişilerde ise, eksiklikle ilgili inançlar gerçekle bağlantılı olmayıp, sanrısal bir bozukluğu (şizofreni gibi) düşündürebilir. Dolayısıyla, hayali eksikliklerle aşırı derecede meşgul olma tek başına bir bozukluk olmaktan çok, ciddi düzeyde bozukluklarda görülebilen bir belirti olabilir.

 

Kaynak:  Gerald C. Davison- John M. Neale (2004). Anormal Psikoloji. Türk Psikologlar Derneği Yayınları. Ankara. 

Okuyucu Yorumları

İsminiz :
Yorumunuz değerlendirilmek üzere kaydedilmiştir. Yorumunuz onaylandıktan sonra bu sayfada görüntülenecektir