Haber Detay

Askere Psikolojik Destek

Genelkurmay Başkanlığı, intihar vakalarına karşı harekete geçerek askere psikolojik destek eğitimi başlattı.

Son 10 yılda şehit olan TSK personeli sayısının 601, intihar eden personel sayısının 965 olduğunun ortaya çıkmasıyla harekete geçildi. Askere psikolojik destek eğitimi başladı.

Geçtiğimiz aylarda açıklanan rakamlar son 10 yılda intihar eden asker sayısının aynı dönem içinde şehit olanların sayısından fazla olduğunu ortaya çıkarmıştı.

Milli Savunma Bakanlığı ile Ankara Üniversitesi arasında yapılan protokol kapsamında, subay ve astsubaylar, "kişiler arası iletişim ve yardım becerileri, problemli askeri fark etme ve bu personele rehberlik yapma" eğitimi alıyor.

Ordudaki intiharların önüne geçmek için Türk Silahlı Kuvvetleri'nin gelecekteki eğitmenleri, Ankara Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi'nden rehberlik eğitimi almaya başladı. İlk eğitim, Ankara Zırhlı Birlikler Okulu ve Eğitim Tümen Komutanlığı'nda verildi.

Psikolojik destek eğitimleri, Genel Kurmay Başkanlığı'nın talebi üzerine Milli Savunma Bakanlığı ile Ankara Üniversitesi arasında imzalanan protokolle hayata geçirildi. 

Psikolojik destek eğitimlerini er veya erbaşlar yerine, şu an eğitimleri devam eden askeri eğitmenler kademesi alacak.

İletişim becerileri ve insan ilişkileri üzerine verilen eğitimler sayesinde, askerin psikolojik sorunlarının farkına varılması ve orduda ortaya çıkabilecek intihar olaylarının önlenmesi amaçlanıyor. 

Askeri yetkililer, TSK’ya bağlı okullarda normalde psikolojiyle ilgili derslerin işlendiğini, ancak Ankara Üniversitesi ile yapılan işbirliği kapsamında düzenlenen eğitimlerin klinik psikologlar tarafından verilmesi nedeniyle daha etkili olacağının düşünüldüğünü ve bu nedenle büyük önem arz ettiğini vurguladı.

 

Kaynak:  http://www.memuruz.net/tskda-intiharlar-vakalarina-karsi-psikolojik-egitim-baslatti/

Okuyucu Yorumları

İsminiz :
Yorumunuz değerlendirilmek üzere kaydedilmiştir. Yorumunuz onaylandıktan sonra bu sayfada görüntülenecektir
ercan 12.08.13 / 02:55
formalite
(Oyunuz alınmıştır!) 0 0