Haber Detay

Cinsel Sapkınlıklar: Parafililer

Parafilinin görülme sıklığı ile ilgili çalışmalar, cinsel yönelimi ne olursa olsun parafilinin hemen hemen her zaman erkeklerde görüldüğünü ortaya koyuyor.

Cinsel suçlar toplumun gündemini oluşturan, oldukça yankı uyandıran olaylardır. Televizyon ve gazetelerde bu tür olaylarla sıklıkla karşılaşıyoruz. Küçük çocukları kaçıranlar, reşit olmayan kız çocuklarıyla beraber olan erkekler, otobüslerdeki fortçular…

Cinsel sapkınlıklar yani diğer ismi ile parafililer, olağandışı nesne veya cinsel aktivitelerin cinsel açıdan çekici bulunması ile ilgili bozukluklar olarak tanımlanmaktadır.

Diğer bir deyişle parafililerde, kişinin çekici bulduğunda bir sapma söz konusudur.

Bu tür olaylar toplum vicdanını rahatsız eden olaylardır.

Genelde birden fazla parafili bir arada ortaya çıkar ve böyle bir örüntü kişilik bozukluğu ya da şizofreni gibi bir başka akıl hastalığının varlığına işaret eder.

Erkeklerde görülüyor

Parafilinin görülme sıklığı ile ilgili çalışmalar, cinsel yönelimi ne olursa olsun parafilinin hemen hemen her zaman erkeklerde görüldüğünü ortaya koyuyor.

Parafilinin teşhisi için;

1. İnsan dışındaki nesneleri,

2. Bireyin kendisinin ya da partnerinin acı çekmesini veya aşağılanmasını

3. Çocukları ya da diğer rızası olmayan bireyleri içeren, tekrarlayan, yoğun cinsel uyarılmalı fanteziler, cinsel dürtüler ya da davranışların olması gerekir.

Teşhisin tam olarak konulabilmesi için, bu özellikler en az 6 ay boyunca sürmelidir. Ayrıca, kişinin sosyal, mesleki ve diğer önemli alanlarında büyük sıkıntıya ve işlev bozukluğuna neden olmalıdır.

Parafilinin Çeşitleri;

1.Fetişizm (Nesne Tutkusu)

Bu parafili türü insan olmayan nesnelere yönelik tekrarlayan yoğun cinsel dürtüleri, cinsel olarak uyarıcı fantezileri ya da davranışları içerir.

2.Transvestik Fetişizm (Karşı Cinsin Eşyalarına Karşı Fetişizm)

Bu sapkın davranış, cinsel uyarılma sağlamak için kadın giysileri giyme ihtiyacı veya arzusu hisseden heteroseksüel erkeklerde görülür.

3.Cinsel Mazoşizm

Cinsel mazoşizmli bireyler, aşağılanmaktan, dövülmekten, bağlanmaktan veya herhangi bir şekilde acı çektirilmekten yoğun olarak haz duymaktadır.

4.Cinsel Sadizm

Cinsel sadizm mağdura psikolojik ya da fiziksel acı (aşağılanma dahil) vermenin kişiye cinsel heyecan verdiği hayali ya da gerçek, tekrarlayan, şiddetli olarak uyarıcı cinsel fantezi, dürtü ve davranışları içerir.

5.Teşhircilik

Bir kişinin herhangi bir yabancıya cinsel organlarını göstermesi olarak tanımlanmaktadır. Teşhircilikte hedef kişi genellikle karşı cinsin bir üyesidir.

6.Röntgencilik

Röntgencilik, çıplak olan, soyunan ya da cinsel birliktelikte bulunan kişileri gözetlemekten kaynaklanan tekrarlayan, şiddetli olarak uyarıcı cinsel fantezi, dürtü ve davranışları içerir. Bu insanların amacı cinsel ilişkiye girmek değil sadece gözlemlemektir.

7.Frottörizm (Fortçuluk)

Frottörizm, “rızası olmayan bir kişiye dokunma ve sürtünmeyi içeren fanteziler, cinsel dürtüler ve davranışlar” olarak tanımlanır.

8.Pedofili (Sübyancılık)

Pedofi öncelikli olarak ve özellikle ergenlik öncesi çocukları ya da ergenliğe yeni girmiş çocukları cinsel olarak çekici bulmaktır. Pedofililer, cinsel doyuma çocukları izleme, onlara dokunma ya da basit veya karmaşık cinsel eylemler yapma yoluyla ulaşır.

 

Kaynak:

Gerald C. Davison- John M. Neale (2004). Anormal Psikoloji. Türk Psikologlar Derneği Yayınları. Ankara.

Akbaş, G. (2012). Parafili: Cinsel Sapkınlıklar. PiVOLKA. Sayı 22.

Okuyucu Yorumları

İsminiz :
Yorumunuz değerlendirilmek üzere kaydedilmiştir. Yorumunuz onaylandıktan sonra bu sayfada görüntülenecektir