Haber Detay

Evlilik Öncesi Eğitim Aldılar

Ankara'da 400 komiser adayı "Evlilik Öncesi Eğitimi" aldı. Eğitim programı ülke çapında yaygınlaştırıldı.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Türkiye Belediyeler Birliği arasında imzalanan işbirliği protokolü doğrultusunda il müdürlükleri tarafından hayata geçirilen “Evlilik Öncesi Eğitim Programı” eğitimleri kapsamında Ankara’da 400 komiser adayı öğrenci eğitim aldı.

Evlenmek üzere bir araya gelen çiftleri evlilik hayatına hazırlayarak toplumda sağlıklı evliliklerin oluşmasına katkıda bulunmak amacıyla gerçekleştirilen program dahilinde, Ankara Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü koordinesinde Gölbaşı Toplum Merkezi tarafından düzenlenen seminer programıyla, Gölbaşı Polis Akademisi öğrencilerine "Evlilik Öncesi Eğitimi" verildi.

Ülke çapında yaygınlaştırılan eğitim programı çerçevesinde gerçekleşen ve katılımcıların ilgiyle dinlediği seminerde; Gölbaşı Polis Akademisi öğrencisi 400 komiser adayına Aile İçi İletişim Becerileri, Hukuk ve Sağlık alanlarında Gölbaşı Toplum Merkezi uzmanları tarafından sunum yapıldı.

Evlilik öncesi eğitim Neden gerekli?

Bireyin karşı cinsten bir kişi ile yakınlaşmasından önce kendisini tanıması, iletişim, duygusal yakınlık, sorumluluk duygusu gibi konularla ilgili kendisini geliştirmesi gerekir. Özellikle bu yakınlığın evlilikle devam edeceği ilişkilerde bu kişisel gelişim süreci daha da önemli bir hale gelir. 

Bir kişi eş seçiminde ne kadar dikkatli olursa olsun, ne kadar uygun bir eş seçerse seçsin önceden evlilik ile ilgili bilgi sahibi olmadıkça ve hazırlık yapmadıkça uygun eş evlilikte uyum için yetmemektedir. Evliliği uyum içinde yürütmek için gereken tutumlar ve davranış modelleri hayatın ilk günlerinden itibaren aile içinde edinilir.

Kişiler evlilik ile ilgili ilk gözlemlerini kendi anne babalarının evliliklerini gözleyerek edinirler. Ancak ailesindeki evlilik modeli yanlış tutum ve davranışlar üzerine kurulmuş olan bireyler doğal olarak bu yanlış davranışları model alacaklardır.

Anne babalarının ilişki biçiminden hoşlanmayan kişiler bile ileriki yaşamlarında kendi evliliklerinde bu ilişki modelinden öğrendikleri birçok davranışı farkına varmadan tekrarlarlar. Geçmiş ailemizdeki ilişkiler, evlilik modeli nasıldı? Yeni kuracağımız evlilikte bunlar bizi nasıl etkileyecek? Bunların farkına varılması gerekir.

Evlilik öncesi bilinçli hazırlık gereklidir. Evlilik uyumunda eşlerin evlilik öncesi hazırlığının ve evlilik problemleri henüz ortaya çıkmadan eğitim almalarının önemi gün geçtikçe bütün dünyada bilimsel çalışmalarla da ortaya konmaktadır.

Okuyucu Yorumları

İsminiz :
Yorumunuz değerlendirilmek üzere kaydedilmiştir. Yorumunuz onaylandıktan sonra bu sayfada görüntülenecektir