Haber Detay

Çocuk Yaşta Evlilik Suçtur!

Uçan Süpürge, 23 Nisan dolayısıyla yayınladığı mesajında;"Çocuk Yaşta Evlilik Suçtur" sloganı ile çocuk haklarının korunması konusunda hükümeti ve bireyleri sorumluluk almaya davet etti!

Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği,  23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla yayınladığı mesajında; çocuk yaşta evliliğe dikkat çekerek, toplumu bu konuda tepkili olmaya davet etti!

http://www.ucansupurge.org internet sitesinde yayınlanan mesajda;

Türkiye'nin ,ekonomik gelişmeler açısından dünyada 17. sırada olmasına, ulusal ve yasal düzenlemeleri ile taraf olduğu uluslararası sözleşmelere ve dünyada çocuk bayramını kutlayan ilk ülke olmasına rağmen; çocuklarımızın hala yoksul olduğu, eğitim haklarını kullanamadığı, aile içi şiddete maruz kaldığı, küçük yaşta işçi olarak çalıştırıldığı ve yine çocuk yaşlarda gelin olduğu belirtiliyor.

 
Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği, hükümeti, çocuk haklarının korunması konusunda göreve çağırırken bireyleri de bu konuda sorumluluk almaya ve örgütlenmeye davet ediyor!
 
Çocuk haklarının korunması açısından ülkemizde öncelikle çocuk yaşta evliliklerin durdurulması konusunda, bu tip çalışmaların önemini sık sık vurgulamak gerekiyor, çünkü;
"Uluslararası Stratejik Araştırmalar Kurumu (USAK) tarafından hazırlanan rapora göre, dünyada çocuk gelinlere en yüksek oranda rastlanan ülkeler sıralamasında, ilk sıraları Batı-Doğu-Orta Afrika ülkeleri ile Güney Asya ülkeleri alıyor. Türkiye ise Avrupa ülkeleri olarak değerlendirilen ülkeler arasında erken evlilik oranı yüzde 17 olan Gürcistan'ın ardından yüzde 14 oranıyla ikinci sırada görülüyor.
Raporda, ''kesin rakamlara ulaşmak mümkün olmasa da gelişmekte olan ülkelerde her yıl 10-12 milyon kız çocuğunun erken yaşta evlendirildiği, Türkiye özelinde ise her üç kadından birinin çocuk evliliği yaptığı'' belirtiliyor."
 
Siz de Uçan Süpürge'nin örgütlenme ve bilinçlenme çağrısına katılın;
"Çocukları küçük yaşta evlendirmek, evliliği teşvik etmek ve edenleri korumak yasalara aykırıdır. Bu suça ortak olmayın, sessiz kalmayın!
 

 

Okuyucu Yorumları

İsminiz :
Yorumunuz değerlendirilmek üzere kaydedilmiştir. Yorumunuz onaylandıktan sonra bu sayfada görüntülenecektir