Haber Detay

Çift Terapisinde Mitler

Her çift terapiye kültürel ve etnik mitler gibi birçok kişisel mitle gelir. Mitler,geleneksel bir düşünce olarak yayılan popüler masallardır.

Bir mit, kaynağı kanıtlanabilir olmayan fakat doğayı, adetleri ya da alışkanlıkları açıklayan geleneksel bir düşünce olarak yayılan popüler bir masaldır.

Mitin amacı, olayı doğru şekilde anlatmak yerine ona özel bir anlam atfetmektir.

Çiftler, yaşamlarını nasıl daha işler hale sokacaklarını öğrenme konusunda yardım aramak için terapiye geldiklerinde beraberlerinde kültürel ve etnik mitler gibi birçok kişisel miti de getirirler.

Böyle çiftler, evlilik yaşamı ve terapinin kendisi hakkında inandıkları mitler yüzünden çetrefil bir duruma düşerler.

Aşk Miti: Gerçek Aşk Her Şeyi Yoluna Koyar

Bu mit, çiftlerin geçinmeyi denemesi adına oluşturulmuş bir mittir. Terapistler sık sık “eğer beni gerçekten sevseydi, ben daha söylemeden beni memnun edecek şeyleri yapmaya istekli olurdu” şeklinde dillendirilen mitle karşılaşırlar.

Aşk miti, genelde erken çocukluk yaşantılarında yani ebeveyn ve çocuk ilişkisi içinde oluşmaya başlar.

Bu mit, ihtiyaçlarını tatmin etmek için sınırlı strateji repertuarı bulunan kişiler tarafından en sıkı şekilde korunur ve kullanılır.

Bu miti kullanan kişiler, kendilerini oldukça çaresiz hissedebilir ve istediklerini elde etmek için yeni yollar bulmada başarısız olabilirler.

Adaletlilik Doktrini: Aldığımdan Daha Fazlasını Veririm

Bu bir adaletlilik mitidir. Altında yatan mesaj, “hak ettiğimi alamıyorum” ya da “aldatılıyorum” dur. Kişi verdiği ile aldığı arasında eşitsizlik hisseder.

Adaletlilik doktrini genellikle bütün ödüllerin, yararların, hakların, avantajların, telafilerin ve diğer bütün istenen şeylerin eşit şekilde verilmesi isteğidir.

Adaletlilik miti, kardeş rekabeti ve türevi oyun alanında şekillenir. Adaletlilik mitine inananlar, genel olarak her zaman mahrum bırakıldıklarını ve başka yerlerdeki çimlerin daha yeşil olduğunu düşünürler.

Adaletlilik mitine başvuran kişi, şikayetini bir çocuk gibi iniltili bir sesle ve genellikle belirsiz olan talebini, ne demek istediğini herkesin tam olarak bildiği varsayımı ile ifade etme eğilimlidir.

Bu mit bazı kişiler tarafından, isteklerinin yerine getirilmesini sağlamak için kullanılan temel araçtır. Onsuz isteklerini nasıl dile getireceklerini bilemezler.

Adaletlilik miti, sık sık eşlerden birinin genelde aldığından daha fazla enerji harcadığını hissetmesinden kaynaklanır.

Bu mitin çiftlerde görülen en kötü formu, karşı tarafın yaptıklarının muhasebesini tutmaktır. Bu şekilde herhangi bir eşitsizliğin karşılığı hemen verilmeli anlayışı vardır. 

 

Kaynak: Yalom, I.D. (2006). Evlilik Terapisi. Prestij Yayınları. İstanbul

Okuyucu Yorumları

İsminiz :
Yorumunuz değerlendirilmek üzere kaydedilmiştir. Yorumunuz onaylandıktan sonra bu sayfada görüntülenecektir