Haber Detay

Türkiye’nin İlk Öfke Kliniği

Öfke, yaşamımızı zorlaştıran bir duygu olsa da öfke kontrolüne başlama kararı her zaman kolay olmayabiliyor. Öfke kontrolüne şimdi başlayın.

Öfkesiz Kliniği, öfkenin bireyler ve kurumlar üzerindeki olumsuz ve yıkıcı etkilerini önlemek amacıyla 2010 yılının henüz başında İstanbul’da “Performans Psikiyatri” bünyesinde kurulan Türkiye’nin ilk öfke kliniği ve hizmet alanında tescilli bir markadır.

Klinik, öfke kontrolü programlarında klasik yöntemlerden sıyrılarak, öfkeyi, öfkeye yol açan ve öfke sonucu oluşan problemleri bir bütün olarak ele almış ve etkin bir tedavi ve eğitim konsepti geliştirmiştir.

2011 yılının sonlarında “İsmer Aile Danışmanlık Merkezi” bünyesinde İzmir'de de hizmet vermeye başlayan klinik, bu gün hala bireysel programlarla İstanbul ve İzmir'de; kurumsal programlarla ise Türkiye'nin tüm şehirlerinde başarıyla hizmet vermeye devam ediyor.

Öfke, yaşamımızı zorlaştıran bir duygu olsa da öfke kontrolüne başlama kararı her zaman kolay olmayabiliyor. Öfke kontrolüne başlama konusunda kararsız kılan 5 önemli neden şunlardır;

1. Soruna ilişkin belirsizlik yaşama

Öfke sorunu yaşayan birçok kişi, öfkelerinin yaşadıkları  problemin nedeni mi, yoksa sonucu mu olduğu düşünürler.  Bu konuyla ilgili basit bir formül de yoktur. Ancak sorunu belirleyememek çözüm için atılan adımları da geciktirir. Öfke sorununa bazen yaşadığımız diğer problemler yol açabilirken bazen de öfke farklı problemleri beraberinde getirir. Bazen de bunu bir bütün olarak yaşabiliriz. Öfkesiz Kliniği bu süreçte gerek öfke sorununa yol açan problemleri gerekse de öfke sonucunda oluşan sorunları bir bütün olarak tedavi ve eğitim sürecinde ele almaktadır.

2. Problemin Çözülebilirliğine İlişkin Umutsuzluk

Birçok kişi öfkesini kontrol etme konusunda farklı nedenlerden dolayı kararsızlık yaşar. Bunların en başında ‘aile etkisi’ gelir. Birçok danışanımız öfke konusunda anne veya babasını örnek göstererek sorunun genetik bir yönünün olduğu ve çözümün olmayacağını düşünüp umutsuzluk yaşayabiliyor fakat gerçek böyle değildir. Aileniz öfke ifadesi konusunda size model olmuş olabilir. Ancak öfke ifadesi öğrenilmiş bir tepkidir ve farklı ifade şekilleri de öğrenilebilir.

3. Öfke’den Kendimiz Dışındaki Şeyleri Sorumlu Tutmak

Birçoğumuz yaşadığımız öfkeden sorumsuz eş, anlayışsız patron, ikiyüzlü iş arkadaşı, trafik gibi farklı unsurları sorumlu tutarız. Bu tür olaylar gerçekten rahatsız edici olsa da tepkiler konusunda sorumluluk bizdedir. Eğer, trafikte kalmak öfke nedeni olsaydı, tüm şoförler tepkilerini aynı şekilde gösterirdi. Ancak baktığımızda kimi tepkisini korna çalarak, kimileri bu saatte yola çıktığı için kendisine kızarak, kimileri de beklerken geçen zamanı müzik dinleyerek, uzun zamandır görüşmediği yakınlara telefon açarak geçirebiliyor. Öfke konusunda sorumluluk almamak öfke kontrolünü zorlaştıran en önemli nedenlerden bir tanesidir.

4. Öfke Kontrolünü Yanlış Tanıma 

Bir çok kişi öfke kontrolünü, yaşanan rahatsız edici durumlara tepki göstermeme, sineye çekme , hakkını aramama olarak değerlendirse de bu tamamıyla yanlıştır. Öfke kontrolü bilinenin tam aksine bizleri rahatsız edici durumlarda tepkilerimizi doğru ifade etmeye, problemleri etkin şekilde çözebilmeye teşvik eder.

5. Tedavinin Etkinliğine İlişkin Umutsuzluk

Hemen hemen herkes öfke kontrolü için, 10’a kadar saymak gibi birkaç klasik yöntem duymuştur. Bu gibi klasik yöntemler kulağa hoş gelse de öfke anında uygulanabilmeleri zordur. Öfke kontrolünü bu şekilde tanımlamak tedaviye ilişkin umutsuzluk yaşamamıza sebep olabilir.  Öfkesiz Kliniği tedavide klasik yöntemlerden farklı  çalışmakta ve tedavi süreci bittikten sonra  da bireylerin öfke kontrolünü sağlayabilecekleri bir konsept sunmaktadır.

 

Öfkesiz Kliniği

İstanbul:

Ataköy 7-8. Kısım Afet Yönetim Merkezi yanı Ataköy - İstanbul

Telefon: 0212 660 65 48 - 660 68 42

İzmir:

Mustafa Bey Caddesi 1383 Sok no:3 Ertem Apt Kat.6 D:12, Alsancak İZMİR

Tel: 0232 463 33 32  GSM: 0505 385 70 85

 

 

Okuyucu Yorumları

İsminiz :
Yorumunuz değerlendirilmek üzere kaydedilmiştir. Yorumunuz onaylandıktan sonra bu sayfada görüntülenecektir