Haber Detay

DEHB'li Çocuğun Ailesine Öneriler

DEHB aşırı hareketlilik, dikkat eksikliği ve dürtüsellik olarak sınıflandırılabilen üç temel belirti kümesinden oluşur.

Dikkat, konsantrasyon, hareketlilik ve dürtü kontrolü alanlarındaki sorunlarla karakterize olan Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) başta bireyin kendisi olmak üzere aileyi ve toplumu ilgilendiren yönleriyle, çocukluk çağının en önemli psikiyatrik sorunlarından biridir.

Bu sorun sadece kişinin kendisini değil, aileyi, okulu ve sosyal ilişkileri de etkileyen bir sorundur. Bu nedenle tedavi sürecinde sadece kişi değil aile, okul ve sosyal ilişkiler de ele alınmalıdır.

Psikolog Ece Bulut, DEHB tanısı konmuş çocuğa sahip ailelere birkaç öneri sunuyor.

DEHB tedavisinin ilk şartı

DEHB tedavisinin ilk şartı, aile okul ve hekim arasında sıkı işbirliği ve doğru bilgilenmedir. DEHB evde olduğu kadar okulda da sorun yaşanmasına neden olur. Öğrenmeyle ilgili sorunlar yanında arkadaş ilişkilerinde yaşanan sorunlar ve kurallara uyma güçlüğü, aile ve okulun ortak sağlıklı yaklaşımlarıyla aşılabilir.

Gerçeği yok saymayın

Anne babanın çocuğun diğer çocuklara oranla bazı zorlukları olduğunu bilmeleri gerekir. Gerçeği gizlemeye çalışmak ve sorunları konuşmaktan kaçmak, çocukta sadece ‘ondan rahatsız olunduğu’ ve ‘memnun olunmadığı’ fikrini doğurur. Bu sorunun dikkat eksikliği, okul başarısızlığı ile seyreden gerçek bir tıbbi sorun olduğu bilinmelidir. Sorunun en erken dönemde bilinmesi ve kabul edilmesi onunla etkili ve faydalı mücadele edilmesini sağlayacaktır.

Suçlayıcı olmaktan vazgeçin

Dikkat eksikliği olan çocuğun anne babası sık sık birbirlerini suçlayarak çocuğun bu hale gelmesinde etkili olduklarından şikayet ederler. Sonuçta aile içinde gerginlik giderek artar ve çocukla olan ilişki daha da bozulur. Sabrı tükenen anne baba olur olmaz her şeye bağırmaya, tepki göstermeye başlar, yasaklar ve cezalar artar, sıklıkla şiddete başvurulur. Ayrıca devamlı çocukla uğraşmak yorgunluk ve umutsuzluk gibi duyguları açığa çıkarabilir.

Bilgi edinin

Dikkat eksikliğinin ne olduğunu, nedenini ve çözümünü bilen anne babalar çocuğun var olan davranışlarının kendi elinde olmayan bir durumdan kaynaklandığını bilerek çocukla olan ilişkilerini tekrar gözden geçireceklerdir. 

Dikkat eksikliği olan bir çocuğa sahip anne babanın, çocuğun kendini kontrol edebilme yetisinin az olduğunu kabul etmesi gerekir. Çocuğun kasten ve sadece sinirlendirmek için bazı davranışlar sergilemediğine inanmak gerekir. Böylece, anne babaların çocuğa karşı olan davranışları değişecek ve ona daha olumlu yaklaşabileceklerdir.

Koşulsuz sevin

Anne baba olmanın en hassas ve can alıcı noktalarından biri de çocuğa onu daima seveceğinizi ve bağlı olduğunuzu hissettirmenizdir. Çocuğunuz hoşlanmadığınız bir şeyler yapsa da, onu kayıtsız şartsız sevdiğinizi düşünmelidir. Çocuğa, sadece uyumlu davrandığında sevgisini belli eden ve onu ödüllendiren anne babalar mutlak sevgi anlayışından uzaktırlar. Sevgilerini şarta bağlamaları ve çocuğa bu mesajı vermeleri ilişkiyi zedeler ve telafisi mümkün olmayan yaralar açar.

Çocuğa zaman ayırmak onunla ilgilenmek gerekir. Bağırıp-çağırma, alay etme, devamlı söylenip başının etini yeme ve iğnelemeler çocuğun kendini değersiz hissetmesine neden olarak, davranış sorunlarını arttırmaktan başka işe yaramaz.

Okuyucu Yorumları

İsminiz :
Yorumunuz değerlendirilmek üzere kaydedilmiştir. Yorumunuz onaylandıktan sonra bu sayfada görüntülenecektir