Haber Detay

Sigarayı Psikolojik Yöntemlerle Bırakın

Kişinin bu programa sadık kaldığı varsayıldığında, bir yıl sonra sigaradan uzak kalma oranı % 44’dür ve bu oldukça etkileyici bir sonuçtur.

1994 yılından bu yana, 40 milyondan fazla sigara kullanıcısının % 90’ının bu alışkanlıktan profesyonel bir yardım almaksızın kurtuldukları tahmin edilmektedir.

Her yıl sigara kullananların %30’undan fazlası, minimum düzeyde dıştan yardım alarak sigarayı bırakmayı denemekte, fakat % 10’undan daha azı kısa sürede başarılı olabilmektedir.

Sigarayı bırakma programlarının çatısı altında, sigara kullanıcıları için kendine yardım yöntemlerinin geliştirilmesi yönünde araştırmalar sürekli devam etmekte.

Pek çok kişi sigarayı bırakmak için ilgili kliniklere başvururlar veya sigarayı bıraktırma programlarında uzmanlaşmış profesyonellere danışırlar. Peki sigarayı bırakma konusundaki psikolojik tedaviler nelerdir şimdi onları inceleyelim;

Sigarayı bıraktırmada bir çok teknik denenmektedir.  Bunlardan biri, sigara içmeyi hoş olmayan hatta mide bulandıran bir durum haline getirmektir. 1970’li yıllardan bu yana, içicinin havasız bir odaya oturtulup normalden daha sık, altı (6) dakikada bir olmak üzere hızlı içmesini içeren hızlı içme tedavisi ilgi çekmektedir.

Bu tedavinin, hızlı üfleme; nefes almaksızın hızlı hızlı içme, içmeye odaklanma; normal oranda fakat daha uzun süre içme ve ağızda tutma; sigara dumanını birkaç dakika boyunca içine çekmeden ağızda tutma gibi yeni türevleri de bulunmaktadır.

Bilişsel yaklaşımı benimseyen araştırmacılar, yemek sonrası ya da kitap okumaya başlamak gibi sigara içmeyi akla getirecek bazı durumlarda, gevşeme ve kendi kendine telkin gibi çeşitli başa çıkma becerilerini kullanarak sigara içme davranışını kontrol altına alma konusunda kişiyi cesaretlendirmeye çalışırlar.

En işe yarayan teknik ise, programlanmış içme davranışı oluşturmaktır. Bu stratejide, birkaç haftalık bir dönem içerisinde nikotin alımı dereceli olarak azaltılır. Kullanıcı sigara içme aralığını gittikçe arttırır. Bu yolla sigara içme davranışı, dürtüler, duygu durumu veya diğer değişkenler yerine zaman aralıkları yoluyla kontrol edilir.

Kişinin bu programa sadık kaldığı varsayıldığında, bir yıl sonra sigaradan uzak kalma oranı % 44’dür ve bu oldukça etkileyici bir sonuçtur.

Sigarayı Psikolojik Tedavi ile bırakmak için (212) 641 87 94 numaralı telefondan randevu alabilirsiniz.

 

Kaynak: Gerald C. Davison- John M. Neale (2004). Anormal Psikoloji. Türk Psikologlar Derneği Yayınları. Ankara.

 

Okuyucu Yorumları

İsminiz :
Yorumunuz değerlendirilmek üzere kaydedilmiştir. Yorumunuz onaylandıktan sonra bu sayfada görüntülenecektir