Haber Detay

Türkiye'de Psikologlar Günü Ne Zaman Kutlanacak?

Avrupa Ülkelerinde “Dünya Psikologlar günü” olarak kutlanan 10. Mayıs Türkiye’de ne zaman kutlanmaya başlanacak?

Amerikan Psikoloji Birliği (APA), Aralık 1999 tarihinde yayınlamış olduğu bültende psikolojinin yeni tanımını: “ İnsan davranışlarının temelinde olan, fiziksel ve ruhsal sağlığın altında yatan bilişsel süreçlerin anlaşılmasına ve değerlendirilmesine yönelik bir bilim ve uygulama alanı” olarak değiştirmiş ve 2000 ila 2010 yılları arasını da “Davranış bilimleri dönemi” olarak ilan etmiştir.

Avrupa birliği ülkelerinde 150.000 psikolog bulunmaktadır ve bu psikologlar dünyadaki psikolog sayısının % 35’ini oluşturmaktadır.

Avrupalı psikologlar, psikoloji eğitimindeki standartları yükseltmek ve uluslar arası psikolojinin gelişimine katkıda bulunmak için amacıyla “EuropsyT” adı altında psikologlar için Avrupa çapında kuramsal ve uygulamalı eğitim modelini Avrupa Birliği Komisyonu ve Avrupa Profesyonel Psikologlar Dernekleri Birliği (EFPPA) onaylarıyla 2003 yılından beri yürürlüğe koymuşlardır.

Türkiye’ye bakıldığında psikologların hala bir meslek yasası yok. Böylesine popüler ve ihtiyaç hissedilen bir mesleğin Türkiye’de hala tanınmıyor olması çok acı.

Türk Psikologlar Derneği'nin, bu günün resmi anlamda tanınması için EFPA nezdinde başvuruda bulunulduğunu bildirmesi, bu günün anlam ve önemine bir daha dikkatleri çekmiştir.  

Her ne kadar resmi olarak kabul edilen ve evrensel olarak kutlanan bir gün olmasa da umuyoruz önümüzdeki senelerde Türkiye’deki psikologlar da bu günü tüm dünyadaki meslektaşları ile beraber kutlama imkanı bulurlar.

 

Okuyucu Yorumları

İsminiz :
Yorumunuz değerlendirilmek üzere kaydedilmiştir. Yorumunuz onaylandıktan sonra bu sayfada görüntülenecektir
psikolog nurşen 10.05.13 / 18:34
10. Mayıs Psikologlar Günü ile ilgili hiç bir yerde doğru düzgün bir habere ulaşamadım. Ülkemizdeki psikologların durumuna parmak bastığınız için sizleri tebrik ediyorum. Duyarlılığınızın devam etmesi dileği ile. Yayın hayatınızda başarılar.
(Oyunuz alınmıştır!) 0 2