Haber Detay

Cinnet!

Cinnet ; kişinin aklını anlık olarak kaybetmesi anlamına gelir. Cinnet getiren insan, sağlıklı düşünme yetisine sahip değildir.

Gazete ve internet haber sitelerinin manşetlerinde sık sık karşılaştığımız cinnet haberleri; ülkemizde cinnet getirmenin neden bu kadar sık yaşandığı, cinnet getirmenin nasıl gerçekleşleştiği, kimlerin ne zaman cinnet getirdiği gibi soruları akla  getiriyor!

Cinnet toplumda genel olarak bilindiği gibi; kişinin aklını anlık olarak kaybetmesi anlamına gelir. Cinnet getiren insan, sağlıklı düşünme yetisine sahip değildir. Çevresinde bulunan insanlarla olan duygusal bağı da onlara zarar vermesini engellemez çünkü; kişi bu sırada aklına olduğu gibi duygularına da hakim olamaz.

Peki kimler cinnet getirebilir?

Psikiyatrik ve psikolojik literatüre bakıldığında kişinin yoğun stres ve kaygı ile baş etme becerilerinde problem olduğunda cinnet getirme davranışı gözlenebilir.

Yazılı ve görsel medyadaki cinnet haberlerinde ; cinnet getiren kişinin, anne babasına, çocuğuna, eşine...vb yakınlarına zarar verdiğini görebiliyoruz.

Peki insanı bu denli cinnete iten nedir? Ne oluyor da insan aklını kaybedip belki de hayatında hiçbir zaman zarar gelmesini istemeyeceği kişilere zarar verebiliyor?

İnsanların günlük yaşamdaki strese ,zorluklara dayanma eşiği vardır. Her insanın dayanıklılık eşiği farklıdır. 

O eşik aşılınca insan; sosyo kültürel yapısına, aldığı eğitime, kişiliğine göre bir öfke geliştirir.

Bu öfke, bazen ailesine, arkadaşlarına, iş ortamına, kimi zaman kendine de yönelebilir.

Tabii ki gündelik hayatında stres yaşayan her insan cinnetle karşı karşıya kalmaz.

Cinnet getirmenin arkasında psikiyatrik ve organik bozukluklardan şüphe edilmelidir. Cinnet getirme olayı ağır depresyon geçiren bir insanda, travma ve ani şok yaşayan birinde, paranoid sendromlarda, organik akıl bozukluklarında, alkol ve madde kullananlarda görülebilir.

Bu alanlarda genetik yatkınlık da söz konusu olabilir.

Cinnet getirebilecek birini önceden tahmin etmek mümkün mü?

Cinnet getirme, öncesinden belirti verebilir. Kişi içine kapanık olabilir, öz  (kişisel) bakım becerilerinde azalma gözlenebilir, gelecekten umutsuz bahsederek veda cümleleri kullanabilir, bakışları donuklaşabilir, hatta son zamanlarda tam tersi iyilik hali de gözlemek mümkün olabilir.

Cinnet getirmek önlenebilir mi?

Önceden kişide olmayan şüphecilik, iştahsızlık, uykusuzluk, içine kapanma, saldırganlık davranışları gözleniyorsa, ve alkol kullanımı başladıysa, her zaman yerine getirdiği sorumlulukları yerine getirmemeye başladıysa, bir uzman desteği ile birlikte cinnet getirmek önlenebilir.

Okuyucu Yorumları

İsminiz :
Yorumunuz değerlendirilmek üzere kaydedilmiştir. Yorumunuz onaylandıktan sonra bu sayfada görüntülenecektir