Haber Detay

Hapse Değil Psikoloğa

Son günlerde herkes 14 yaşındaki oğlunu hapse attırmak isteyen anne hakkında konuşuyor!

Gazetelerden, ana haber bültenlerinden siz de takip etmişsinizdir mutlaka. Son günlerde herkes 14 yaşındaki oğlunu hapse attırmak isteyen anne hakkında konuşur oldu. ''Sen anne değilsin, o... kadın'' dediğini ileri sürerek oğlundan şikayetçi olan anne savcının verdiği takipsizlik kararına itiraz ederek öz oğlunun 1 yıldan 6 yıla kadar hapis istemiyle yargılandığı davayı açmış.

Bu haberde, annenin verdiği tepkiye haklı gerekçeler aramak ya da anneyi yargılamaktan ziyade 14 yaşında ergenlik döneminde olan gençler ile ebeveynler arasındaki iletişimden bahsetmek daha yararlı olacaktır.

Ergenlik dönemi bilindiği üzere bireylerin çocukluktan yetişkinliğe geçişindeki bir evredir. Bu dönemdeki bireylerin kimlik kazanmaları, onların bireyselleşebilmeleri ve aynı zamanda sevgi ve değer görme ihtiyaçlarını doyurabilmeleri ile gerçekleşebilir. Gençlerin bu dönemde hem aileden uzaklaşıp bireyselleşme ihtiyaçları hem de aileden sevgi, değer ve onay alma ihtiyaçlarının bir arada olması bu dönemi zor ve çalkantılı geçirmelerine neden olabilir.

Uzmanlar için geçirilmesi gereken bir gelişim dönemi olarak görülen ergenlik, ebeveynler için kabus gibi algılanabilir. Çünkü daha düne kadar kendilerine ihtiyaç duyan minik çocuklarının büyümeye, bireyselleşmeye başlamaları , kendi başlarına bir şeyler yapmak istemeleri, ebeveynler için düzenin değişmesi ve problem olarak görülebiliyor.

Bu dönemle baş edebilen ebeveynler ileride bağımlı olmayan, kendi kararlarını verebilen, sağlıklı kimlik gelişimini tamamlamış yetişkinler yetiştirirken, Yukarıdaki haber örneğindeki gibi bu dönemle baş edemeyen ebeveynler farkında olmadan geleceğin sağlıksız bireylerini yetiştirebilirler.

 

Geleceğin sağlıklı bireylerini yetiştiren ebeveynlere buradan birkaç öneri;

  • Çocuğunuz büyüyor ve sağlıklı kimlik geliştirmek için aileden bağımsız bir şeyler yapabildiğini kendisine ve size kanıtlamak istiyor. O nedenle bu dönemi çocuğunuzun sağlıklı kimlik gelişimi için bir fırsat olarak görün. Çocuğunuzun yanında ona destek olarak bireyselleşmesine izin verin. İleride kendilerini destekleyen ebeveynler olarak hatırlanın.
  • Ergenlik dönem özelliklerini çok iyi bilin. Çocuğunuzun bu dönemde yaptığı ve daha önce hiç görmediğiniz davranışlarının nedenini daha iyi anlayacak ona kızmayacaksınız. Bu sayede ergen çocuğunuzla daha sağlıklı iletişim kurabileceksiniz.
  • Ergen gençlerin evden uzaklaşarak bireyselleşme ihtiyaçlarının yanında sevgi ve değer görmeye de ihtiyaçları var bunu aileden alamazlarsa dışarıdan tamamlama ihtiyacı duyacaklarlardır. O nedenle ergen çocuğunuzu koşulsuz sevin ve bunu ona hissettirin.
  • Empati yapın. Onun geçtiği bu dönemin ne kadar zor bir dönem olduğunu ve onu anladığınızı iletin. Gerekirse onun yaşında olduğunuzda yaşadıklarınızı anlatın.  Ergenler için onları anlayan birilerinin olması çok önemlidir. Bu dönemde ailesinin onu anlamadığını düşünürse anlaşılacağı gruplara katılacak sizden daha çok uzaklaşacaktır.
  • Fiziksel görüntüsü, seçimleri, arkadaşları konusunda kesinlikle eleştirmeyin. Unutmayın bu dönemde kendi bağımsız kimliğini oluşturmaya çalışıyor.
  • Unutmayın bu dönem geçici bir gelişim dönemi. Çocuğunuz bu dönemi ne kadar sağlıklı ve az çatışma ile atlatırsa sağlıklı yetişkin olma yolunda ilerleyecektir.
  • Çocuğunuzun bu döneminde baş edemeyeceğiniz problemler olduğunu düşünüyorsanız mutlaka psikolojik destek alın. Hapse göndermek bir baş etme yöntemi değildir!!!

Okuyucu Yorumları

İsminiz :
Yorumunuz değerlendirilmek üzere kaydedilmiştir. Yorumunuz onaylandıktan sonra bu sayfada görüntülenecektir