Haber Detay

Doğum Koçları Devreye Giriyor

Sağlık Bakanlığı, sezaryenin azaltılmasına yönelik önlemler almaya başladı. Artık "Doğum Koçları" devreye girecek.

Sağlık Bakanlığı, sezaryenin azaltılmasına yönelik önlemler almaya başladı.

Anadolu Ajans’ın (AA) yaptığı habere göre anne adayının endişesini gidermek ve doğum stresini en aza indirmek için "doğum koçları" devreye girecek.

Sağlık Bakanlığı, Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Kadın ve Üreme Sağlığı Daire Başkanı Sema Sanisoğlu, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'nun uygulamaya sokulacağını açıkladığı "doğum koçluğu" nun ayrıntılarını AA muhabirine anlattı.

Sanisoğlu, "Amacımız hastaneye doğum için başvuran anne adayları ile birebir ilgilenebilecek, doğum öncesi, doğum ve lohusalık döneminde anneye eşlik edecek, destek sağlayacak profesyonel ebelerin olması" dedi.

Doğum koçluğu için iletişim eğitimi alacak ebeler, gerekirse anne adayının elini tutacak, gerektiğinde masaj yapacak, su içmesine veya banyo yapmasına yardım edecek, doktorla ekip çalışması içinde doğumun kolay ve daha kısa zamanda gerçekleşmesini sağlayacak, aileyi bilgilendirecek.

“Doğum Koçu” olmak için;

İstanbul Doğum  Akademisi (İDA), 9  ay 10 gün süren “Doğuma Hazırlık Eğitimcisi ve Doula Eğitimi” veriyor.

Eğitim, Lamaze İnternational tarafından da tanınıyor. Eğitimi tamamlayanlar, eğitim sonunda “Lamaze Certified Childbirth Educator” sertifikası için sınava girme hakkı da alabilecekler.

Eğitime psikologlar da katılabiliyor.

Bu eğitimi tamamlayanlar dilerlerse “doğum koçu” olarak çalışabilirler.

 

Kaynak:

Anadolu Ajansı (AA)

İstanbul Doğum Akademisi (İDA)

             

Okuyucu Yorumları

İsminiz :
Yorumunuz değerlendirilmek üzere kaydedilmiştir. Yorumunuz onaylandıktan sonra bu sayfada görüntülenecektir
Eda Kum 20.05.13 / 13:44
İnşallah bu sistem başarılı olur ve sezeryan zorunlu haller dışında engellenir. Ülkemizde sanki normal doğum yöntemi sezeryanmış diğer türlü normal doğum ise anormal bir halmiş gibi algılanıyor! Halbuki normal olan kesilmeden biçilmeden çocuğunu doğurabilmektir, umarım bu tip çalışmalar sonucunda normalleşebiliriz :)
(Oyunuz alınmıştır!) 0 1