Haber Detay

Çocuk ve Medya Hareketi Başlıyor

Çocukların psiko-sosyal gelişimlerini iyileştirmek adına yeni bir hareket başlıyor...

Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü, Çocuk Vakfı, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) işbirliğinde düzenlenen Çocuk ve Medya Hareketi ile 1. Türkiye Çocuk ve Medya Kongresi, Başbakanlık Dolmabahçe Ofisi'ndeki toplantıyla tanıtıldı.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, toplantıdaki konuşmasında  içine kapanık, sosyalleşmemiş gençler arzu etmediklerini belirterek, "Hepsi, çok cevval, çok hareketli, çok akıllı, çok zeki ve kabiliyetli, dünyayı tanımaya yelken açmış gençlerimiz ve çocuklarımız... Onları gözbebeğimiz gibi korumalı, onlar için her şeyi yapmalıyız. Bugün, eğitim alanında ayırdığımız hem devlet desteği ve katkısı, hem de 'Eğitime Yüzde 100 Destek' kampanyalarıyla yapılan yüzlerce okul, binlerce derslik ve yeni kurulan her üniversitenin, çocuklarımız için olduğunu hepimiz çok iyi bilmeliyiz" dedi.

Arınç, tanıtım toplantısı öncesinde ajans, televizyon ve gazetelerin genel yayın yönetmenleri ile kahvaltıda bir araya geldi.

"Çocuğun olduğu yerde güzellik, sevinç oluyor, yüzlerimiz parlıyor ve geleceğimize, çocuklarımıza yönelik faaliyet yaparken ayrıca bir sevinç duyuyoruz" diyen Arınç, "Çocuk ve Medya Hareketi"nin önemli olduğunu dile getirdi.

Arınç, Kasım'da yapılacak kongreye giden yolda İzleme Komitesinin, önemli bir kısmı kongrenin yürütücü ekibinde bulunan bilim adamlarının, 1. Çocuk ve Medya Kongresi Başkanı Prof. Dr. Haluk Yavuzer ve arkadaşlarının yöneticiliğinde, onların programında, güzel bir hareketin sonuçlarını almak istediklerini ifade ederek, Çocuk Vakfı Başkanı Mustafa Ruhi Şirin'in, hayatının uzun yıllarını çocuklara vakfettiğini vurguladı. 

Meclis başkanlığı döneminde ve daha sonrasında çocukların medyayla olan ilişkilerini iyileştirmek adına faydalı olanlardan yararlanmak, zarar verici şeylerden uzak durmak açısından neler yapılabileceğini her zeminde tartıştıklarını kaydeden Arınç, toplantının çocuklar adına en iyi sonuçlarını almayı umut ettiklerini ifade etti.

Başbakan Yardımcısı Arınç, RTÜK'ün her yıl bu konulardaki çalışmalarına örnekler vererek, çocuk eğitim konusunda televizyonun iyi, faydalı, güzel işler yapmasının kendilerini çok mutlu ettiğini söyledi.

Çocukların çok saf ve temiz olduğunu vurgulayan Arınç, onların zihninde ve akıl dünyasında güzelliklerin olmasını istediklerini aktardı. 

Arınç, büyükler ve çocuklar konusunda farklı alanlarda pek çok araştırmaların yapıldığını ifade ederek, "Çocuğu konu alan faaliyetlere ihtiyacımız var. Bu, hepimiz için çok önemli" dedi.

"Projede çocuk gazeteciler için program olmalı"

Sohbet toplantısında görüşlerini paylaşan Anadolu Ajansı Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Öztürk, önceden okullarda, okul ve sınıf gazeteleri çıktığını hatırlatarak bu konuya dikkati çekmek istediğini belirtti. 

Öztürk, şöyle devam etti:

"Gazeteci olmak isteyen çocuklara yönelik bir projenin de programın içerisinde olması gerekir diye düşünüyorum. Çocuk gazeteciler, çocuk haberciler, gazeteci ve haberci olmak isteyen çocuklara yönelik de bir eğitim programı olabilir. Bu yönde kendini geliştirmek isteyen çocuklarımız olabilir. Çocuk gözüyle haber yaptırmak lazım. Çocuk nasıl görüyor haberi? Bunun da programda yer almasının iyi olacağı kanaatindeyim." 

TV 24 Genel Yayın Yönetmeni Yiğit Bulut da Türkiye'de son 5 yıla kadar çocuk medyasının fazla ciddiye alınmadığını anlatarak, son yıllarda bu konuya önem verildiğini, 6 yaşındaki oğluyla beraber şu anda TRT'nin çocuk kanalında yayınlanan "Pepe" ve "Keloğlan" çizgi filmlerini izlediklerini söyledi.

Bulut, yabancı çizgi filmlerin içerdiği mesajlara da değinerek, bu tarz yabancı filmlerde çok ilginç propagandaların bulunabildiğini, bunlara dikkat edilmesi gerektiğini vurguladı. Bulut, Batı'dan Türkiye'ye gelen çizgi filmlerin, ülke kültürüne ve inancına fazla uygun içeriğe sahip olmadığını bildirdi.

Çocuk ve medya hareketi

Arınç'ın himayesinde, 14-15 Kasım'da, Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nda düzenlenecek  kongre ile  çocuk ve medya ilişkisini "imkanlar" ve "güçlükler" çerçevesinde, etkilenen taraf olan çocuk ve etkileyen bütün tarafların katılımı ve bütün boyutlarıyla değerlendirmek, medyanın çocuklar için demokratikleşmesi sürecini harekete geçirmek amaçlanıyor.

Hak temelli yaklaşımla medyanın demokratikleşmesi, medya okuryazarlığı, çoklu okuryazarlık kültürünün kökleşmesini de amaçlayan kongre, çocuk ve medya konusunda, etkilenen çocuklar ile etkileyen tüm tarafların katılımıyla sorunları belirlemek ve çözüm yolları için etkin süreci başlatma işlevi taşıyor.

Farklı yaş gruplarından çocukların da katılarak sunum yapacağı kongrede, "BM Çocuk Hakları Sözleşmesi ve Medya", "Aile, çocuk, toplum, devlet ve medya", "Çocuğun psikolojik gelişim evreleri ve medya", "Çocuğun medyasını üreme hakkı ve kullanımı",  "Çocukların ve çocuk haklarının medyada temsili", "Çocukların medya kullanımı ve etkileri", "Medyada çocuk katılımı", "Medyanın içeriksizleştirme ve zihin işgali boyutu", "Güvenli TV", "Güvenli internet uygulamaları", "Çocuk eğitimi ve medya boyutu" ve "Medya ve çocuk hukuku" gibi temalar işlenecek.

Kongre vasıtasıyla, etkilenen gruplar çocuk, yetişkin ve toplum ile, etkileyen gruplar medya meslek kuruluşları ile kamu kurum  ve kuruluşlarına ulaşılması hedeflenirken, kongre için çok sayıda bakanlık, kamu kurumu, özel kuruluş ve medya sektörü paydaş olarak seçildi.

UNICEF, Dünya Sağlık Örgütü, ILO, UNESCO, Dünya Gıda Fonu, BM Kalkınma Fonu ve  BM Çocuk Hakları Komitesi'nin gözlemci kuruluş olduğu kongrenin başkanlığını, İstanbul Ticaret Üniversitesi Psikoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Haluk Yavuzer yapacak. 

Genel yayın yönetmenliğini ve sözcülüğünü Çocuk Vakfı Başkanı Mustafa Ruhi Şirin'in yapacağı kongrenin bilim ve değerlendirme kurulunda Prof. Dr. Korkut Tuna, Prof. Dr. Adnan Kulaksızoğlu, Prof. Dr. Davut Durdun, Prof. Dr. Doğan Cüceloğlu, Prof. Dr. Ahmet Albayrak, Prof. Dr. Edibe Sözen, Prof. Dr. Ahmet Emre Bilgili, Prof. Dr. Ayla Oktay, Prof. Dr. Bülent Zülfikar, Prof. Dr. Mücahit Öztürk, Prof. Dr. Sefa Saygılı, Prof. Dr. Mete Çamdereli, Prof. Dr. Nilüfer Pembecioğlu, Prof. Dr. Ziya Selçuk, Prof. Dr. Kemal Sayar, Prof. Dr. Selda Bülbül ve çok sayıda akademisyen bulunuyor. 

Kaynak: AA

Okuyucu Yorumları

İsminiz :
Yorumunuz değerlendirilmek üzere kaydedilmiştir. Yorumunuz onaylandıktan sonra bu sayfada görüntülenecektir