Haber Detay

Şehirler Psikolojik İhtiyaçlara Göre Tasarlanacak!!!

Şehirler, insanların psikolojik gereksinimlerini karşılayacak şekilde tasarlanacak...

Şehirler, topluluk olarak yaşayan insanların, ortak yaşamlarından doğan ve onların yaşam biçimleri ile şekillenen mekânlardır.

Ancak şehirler, mekân olmanın ötesinde, tarihi, sosyal, kültürel, siyasi özellikleri de bünyesinde barındırır. Çünkü o çok karmaşık yapıya sahip olan insanın, kendisi gibi karmaşık eseridir.

Kontrolsüz ve aşırı gelişen her olguda olduğu gibi, şehirlerin de aşırı ve kontrolsüz gelişmeleri beraberinde birçok problemi getiriyor.

Bu gün, şehir denildiğinde akla düzgün yapılanması, ferah sokakları, temiz havası, yeşil alanları, zengin kültürel fonksiyonları olan bir yerleşim yeri yerine trafik sıkışıklığı, çarpık yapılaşma, hava kirliliği, yeşile hasret mekânlar, oyun oynayacak alan bulamayan çocuklar ve benzeri olumsuzlukların kol gezdiği yerler ve bunların insan psikolojisini ne kadar olumsuz etkilediği geliyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca hazırlanan “Görüntü Kirliliği Kontrol Yönetmeliği” taslağına göre, şehirler insanların psikolojik ve entelektüel gereksinimlerini karşılayan estetik nitelikler taşıyacak şekilde tasarlanacak.

Görüntü kirliliği oluşturan çanak anten, tabela, uyumsuz dış cephe, atık ve enkazlar konusunda düzenleme yapmaya hazırlanan Bakanlık, belediye, valilik ve sivil toplum kuruluşlarından kentleri insanların psikolojisine göre, estetik ve yöresel mimariye uyumlu tasarlanmasını istedi. 

Bu doğrultuda Görüntü Kirliliği Kontrol Yönetmeliği taslağına göre, şehirler yalnızca insanların biyolojik gereksinimlerini karşılayan işlevsellik değil aynı zamanda toplumların psikolojik ve entelektüel gereksinimlerine cevap veren estetik nitelikler de taşıyacak.

Taslağa göre, hava kirliliği, yeşil alan yokluğu, monoton ve iç içe yapılaşma, görüş alan darlığı, dış cephe görüntüsündeki karmaşa, enkazlar, birikintiler, gelişigüzel atıklar, levha ve tabelalardaki oransızlık ve gelişigüzellik gibi kentlerde kirlilik oluşturan görüntülerin engellenmesine yönelik tedbirler alınacak.

Reklamlar şehirlere göre tasarlanacak

Şehirlerdeki reklam ve tanıtım panoları, estetik ve mimari dokuyu bozmayacak şekilde, kentin doğal ve tarihi siluetine göre tasarlanacak. Bina ve sair yapıların cephelerine yapılacak reklam ve tanıtım araçlarındaki ürün mesajı, cephe yüzeyinin yüzde 50'sini geçmeyecek.

Kaynak: AA

Okuyucu Yorumları

İsminiz :
Yorumunuz değerlendirilmek üzere kaydedilmiştir. Yorumunuz onaylandıktan sonra bu sayfada görüntülenecektir