Haber Detay

PDR' den Gezi Parkı Bildirisi!

Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği, iktidara, göstericilere, güvenlik görevlilerine ve psikolojik danışmanlara önerilerde bulunuyor...

Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği, resmi internet sitesinde Gezi Parkı direnişi hakkında bildiri yayınladı.

Kamuoyuna seslenen Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği Yönetim Kurulu, “Hepimiz daha fazla sorumluluk almalıyız” diyor.

Bildiride iktidara, göstericilere, güvenlik görevlilerine ve psikolojik danışmanlara önerilerde bulunuluyor.

İşte o öneriler;

Göstericilere: Haklılığınızı meşru zemin dışına çıkmadan gösterilmesi olgunluğunu her zaman sürdürmelisiniz.

Güvenlik görevlilerine: Bir meslek insanı olduğunuzu asla unutmadan, toplumda daha da derin yaralar açacak, acıların yaşanmasına zemin hazırlayacak orantısız güç kullanımından kaçınılmalı, insanlık için atom bombasından sonra en gayri insani bir buluş olarak kabul edilebilecek gaz bombası kullanımından vazgeçmelisiniz.

İktidara: Yaşamda herkesin bir gerekçesi vardır. Gerekçeleri yok sayarsanız, yanlış analizlere ve yanlış sonuçlara ulaşırsınız. Toplum doğru okunmalı ve travmaların önüne geçilecek kararlar alınmalıdır. Başta İstanbul olmak üzere, çeşitli illerde ifade özgürlüklerini kullanmaya çalışanlara karşı gösterilen tahammülsüzlük ve polis şiddetini kınıyor, bir an evvel bu şiddetin bitmesini ve barışçıl eylem hakkını kullanırken gözaltına alınanların derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz.

Psikolojik danışmanlara: Meslekdaşlarımız toplumsal duyarlılığını koruyarak, gelişmeleri yakından takip etmeli ve insan onurunu ve ruh sağlığını bozucu etkilere karşı toplumu ve bireyleri koruma ve bireylerin gelişimine katkı getirme konusunda üzerine düşeni yerine getirmelidir.

Kaynak: Pdr.org.tr

Okuyucu Yorumları

İsminiz :
Yorumunuz değerlendirilmek üzere kaydedilmiştir. Yorumunuz onaylandıktan sonra bu sayfada görüntülenecektir