Haber Detay

Sanat Psikoterapileri Derneği Kuruldu

Sanat Psikoterapileri Derneği (SPD), ruhsal sorunların tedavisinde sanatın her alanının vazgeçilmez olarak kabul edilmekte olduğunu kuruluş duyuruları ile iletiyor...

Sanat Psikoterapileri Derneği, resmi internet sitelerinde 12 Eylül 2012 tarihinde kurulduklarını duyurarak, bu alanda çalışan tüm profesyonelleri derneğin çatısı altında buluşmaya ve bilimsel temellerde örgütlenmeye davet etti.

Derneğin resmi kuruluş duyurusunda, kökleri insanlık tarihi kadar eskiye dayanan yaratıcılık ve sanatın insanı anlama, tanıma, olgunlaştırma ve değişimine katkı sağlamada önemli bir işleve sahip olduğuna dikkat çekiyorlar.

Duyuruda aktarılan derneğin kuruluş amacı ve hedefleri şu şekildedir;

Tüm dünyada uzun yıllardır “Sanatla Tedavi/Psikoterapi”,  ruhsal sorunların tedavisinde vazgeçilmez olarak kabul edilmekte, bu konuda lisans ve lisans üstü düzeyde eğitim  yapılmakta ve uygulama standartları geliştirilmekte, dernekler ve birlikler kurulmakta ve ruh sağlığı ekibinde Sanat Terapistleri bulunmaktadır.

Ülkemizde ise bu konunun, bireysel çabalarla ve birbirinden kopuk olarak yürütüldüğü, ortak eğitim ve uygulama standartlarının olmadığı ve “Sanat Terapisti” unvanının tanımlanmadığı görülmektedir.

Bu sebeplerden hareketle,  İÜ İTF Psikiyatri Anabilim Dalı’nda 2004 yılından beri “Sanat Psikoterapi Eğitim ve Atölye Çalışmaları”na katılan ve bu alandaki çalışmaları geliştirmek isteyen gönüllü bir grup ile ülkemizde bu konuda bir mesleki örgütün oluşturulması için çalışmaktayız. 

Sanat Psikoterapileri Derneği (SPD), fiziksel, ruhsal ve sosyal sağlık için güçlü bir araç olarak kabul edilen yaratıcı sanatların, ülkemizde psikoterapötik amaçlarla kullanılmasına katkı sağlamayı hedeflemektedir.

Bu hedefe ulaşabilmek için; sanat psikoterapilerinin ülkemizde tanıtılması, geliştirilmesi ve toplumun yararına kullanılması için çalışmalarda bulunmak; terapötik sanat çalışmalarının sağlık, eğitim, endüstri, iletişim, sosyal hizmetler gibi uygulama alanlarındaki katkılarını arttırmak, meslek elemanlarının standartlarını yükseltmek ve bu konuda çalışmalar yapan kişi ve kuruluşların bilimsel standartlarda buluşmasına  destek vermek, derneğin en önemli işlevleri arasındadır.

Ayrıntılı bilgi için: sanatpsikoterapileridernegi.org

 

 

Okuyucu Yorumları

İsminiz :
Yorumunuz değerlendirilmek üzere kaydedilmiştir. Yorumunuz onaylandıktan sonra bu sayfada görüntülenecektir