Haber Detay

Ne sünger ne teflon insan kauçuk gibi olmalı!

Ruh sağlığında normal insan tanımlaması yapmak mümkün mü? Bunun kriterleri neler? Hangi kişiler sağlıklı bir ruh sağlığına sahip olabilir?

Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan Ruh Sağlığında normal tanımlaması yapabilmek için 3 uyumun olduğunu söyledi.

Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan,ruh sağlığında normal kişi tanımlaması üzerine önemli değerlendirmelerde bulundu.

Tarhan, normalliğin nerede başlayıp nerede bittiğine yönelik üç uyumun söz konusu olduğunu ifade etti.

Bir kişinin yaşamında uyumlu ve sağlıklı bir ruh yapısına sahip olması için iç, sosyal ve meslek uyumunun önemli olduğunu vurgulayan Tarhan, bu üç uyumun senkronize yürütülmesi halinde kişilerin ruh yapılarının da güçlü olabileceğini söyledi.

Kişinin kendiyle barışık olabilmesi önemlidir diyen Tarhan;

“Kişi her şartta mutlu olmayı başarabilmeli. En olumsuz hallerde bile. Günümüzde insanlar mutluluğu maalesef dış şartlara bağlıyor. Evim, arabam, yazlığım, param olsun da mutlu olayım… vs. Bu doğru değil. Kişi mutluluğu içinde aramalı. Her şartta mutlu olmayı başarabilmeli.” Dedi.

Sünger Tipi İnsan

Günümüzde sünger tipi insanların olduğunu dile getiren Prof. Dr. Nevzat Tarhan, bu kişilerin her türlü olumsuzluğu çekip, stresi yaşayıp, hemen her şeyden de şikayetçi olan hiç mutlu olamayan kişiler olduğunu kaydetti.

Teflon Tipi İnsan

Bazılarının da teflon gibi olduğunu vurgulayan Tarhan bu kişilerinde sorumluluk almaktan kaçan, umursamaz, duyarsız, hiçbir şey yapmayan ama başkalarını yakan tipler olduğunu söyledi.

Kauçuk Tipi İnsan

İnsanların aslında duruma göre esneyebilen kişiler olması gerektiğini dile getiren Tarhan:

“Kişi duruma göre uyum sağlayabilmeli. Kauçuk gibi olmalı. Duruma göre esneklik geliştirebilmeli. Ancak kopmadan esneyebilmeli. Stresi içine almamalı, olumsuzlukları emmemeli. Stres yönetimi ve sorun çözme becerisini kazanmalı.

Sağlıklı bir ruh sağlığı için kişinin iç, sosyal ve meslek uyumu çok önemli. Kişi sağlıklı bir ruh sağlığı içinkendisiyle, çevresiyle ve meslekleriyle sağlıklı iletişim kurabilmeli.

Okuyucu Yorumları

İsminiz :
Yorumunuz değerlendirilmek üzere kaydedilmiştir. Yorumunuz onaylandıktan sonra bu sayfada görüntülenecektir